“Obcy chłopiec” – Alex Dahl. Gdy jest zbyt idealnie. Thriller psychologiczny
Alex Dahl: "Obcy chłopiec"

“Obcy chłopiec” – Alex Dahl. Gdy jest zbyt idealnie. Thriller psychologiczny

Alex Dahl kolejny raz nie zawiodła. Wprawdzie thriller psychologiczny Obcy chłopiec ma kilka wad, ale to historia, którą czyta się na jednym wdechu – głównie za sprawą genialnej kreacji głównej bohaterki.

Idealne życie

Cecilia Wilborg ma wszystko. Męża, który dużo zarabia, dwie córki, paczkę przyjaciółek, piękny dom i satysfakcjonującą pracę. Od zawsze bardzo się starała, żeby zatrzymać to, co dał jej los i nic nie może zakłócić tego, co osiągnęła. 

Pewnego dnia małego Tobiasa nikt nie odbiera z basenu. Poproszona przez recepcjonistkę Cecilia zabiera go do siebie. Kim jest chłopiec i co łączy go z przeszłością kobiety?

Obcy chłopiec – w sieci kłamstw

Alex Dahl po raz drugi mnie nie zawiodła. Obcy chłopiec miał kilka słabych stron, ale w ostatecznym rozrachunku ten thriller psychologiczny czyta się jednym tchem.

Przede wszystkim za sprawą doskonale skonstruowanej intrygi. Akcja książki początkowo była dość spokojna, jednak dzięki temu czytelnik ma szansę przyjrzeć się głównej bohaterce oraz małemu chłopcu. Ze strony na stronę było wyczuwalne coraz większe napięcie. Autorka odsłaniała ciągle więcej tajemnic Cecilii i Tobiasa, budowała wokół nich atmosferę niepewności, tajemnic i intryg. Alex Dahl wciągnęła mnie w sieć kłamstw Cecilii tak bardzo, że łatwo było się w nią zaplątać, trudniej wyjść i zyskać jasność, co jest prawdą. 

Obcy chłopiec – doskonała kreacja głównej bohaterki

Obcy chłopiec to thriller psychologiczny, którego fabułę czytelnik pozna z kilku perspektyw (choć odniosłam wrażenie, że tego było odrobinę za dużo). Elementy fabuły będą pozornie całkiem odległe, jednak w pewnym momencie odbiorca dotrze do miejsca, w którym wszystkie się zejdą. To jednak wciąż nie będzie koniec tej historii!

To głównie dzięki doskonałej kreacji Cecilii – głównej bohaterki. Za jej sprawą Alex Dahl bardzo namieszała w tej historii, że nawet czytając zakończenie nie miałam pewności, jak ostatecznie ocenić bohaterkę. Cecilia bowiem nie jest tu marionetką, ale głównym powodem i autorem wszystkich zdarzeń. Mało tego – wszystkie jej wady są wyrażone wprost, to impulsy do działania powodują zamęt.

Obcy chłopiec – wielowymiarowy thriller psychologiczny

Obcy chłopiec to nie tylko historia o dążeniu do własnych celów. To także wzruszająca opowieść o samotności, uzależnieniu od narkotyków i od miłości, o chęci niesienia pomocy i tęsknocie. Ta powieść ma wiele wymiarów, które łączy jedno dziecko. Gorąco polecam!


Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Kategoria: thriller

Premiera: 10.08.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – lipiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68

Alex Dahl: “Idealna terapeutka”. Skandynawski thriller psychologiczny

“Gdy ją odnajdą” – Lia Middleton. Genialny thriller psychologiczny

Ten post ma jeden komentarz

  1. Grazyna st.

    Rzadko sięgam po thrillery. Recenzja trochę mnie zachęca.

Dodaj komentarz