“Nieodwracalnie” – Bartosz Szczygielski. Recenzja polskiego thrillera
Bartosz Szczygielski: "Nieodwracalnie"

“Nieodwracalnie” – Bartosz Szczygielski. Recenzja polskiego thrillera

Nieodwracalnie to wyjątkowy thriller Bartosza Szczygielskiego. Autor wszedł na zupełnie inny poziom, nadając swojej powieści pełni emocjonalności.

Testament

Adam wyemigrował z małego miasta i od wielu lat mieszka w Anglii. Pewnego dnia otrzymuje list od swojego przyjaciela z dzieciństwa. Grzegorz informuje Adama, że nie żyje i przekazuje mu w testamencie mieszkanie.

Nieodwracalnie – Bartosz Szczygielski nie zaskoczył

Każda kolejna książka Bartosza Szczygielskiego to inna para kaloszy. Jest jednak coś co je łączy: nigdy nie zawodzą. Za każdym razem mogę być pewna, że trafię na nieszablonową fabułę i kapitalny styl Autora.

Nieodwracalnie to jednak thriller zaskakujący w kwestiach, które były dla mnie pewnikiem. Ciekawy pomysł na fabułę, wartka akcja, ciekawy dobór bohaterów – wszystko to było obecne w poprzednich książkach Szczygielskiego. Jednak żadna z nich nie miała w sobie emocjonalności obecnej w tym thrillerze. 

A była ona widoczna już od pierwszych stron i odnosiła się do wielu aspektów życia bohaterów: życia na emigracji, marzeń, niezrealizowanych ambicji, pracy w cieniu ojca. Najwięcej intensywności jednak miały wspomnienia Adama z okresu dorastania i wiążące się z tym poczucie winy.

Nieodwracalnie – najbardziej emocjonalny thriller Bartosza Szczygielskiego

I chyba właśnie w związku z emocjonalnością thrillera Nieodwracalnie Bartosz Szczygielski mocno zmienił styl, który tak wyróżniał go przy okazji poprzednich powieści. Tu już nie ma tego specyficznego dystansu, inteligentnego poczucia humoru z nutą ironii, które nadawały historii lekkości. Nie – tym razem opowieść miała być trudna i taka pozostała. Humor absolutnie by tu nie pasował.

Różnili się też główni bohaterowie. Świetnie dobrani, ale zabrakło im “pazura”. I, o ile w przypadku Adama nawet to pasuje, to Celinie w pewnym stopniu brakowało wyrazistości, która nadałaby powieści charakteru i pewnie też większej dynamiki.

Nieodwracalnie – thriller z niesamowitym zakończeniem

Bartosz Szczygielski pokazuje, że młodzieńcze doświadczenia są nieodwracalne i determinują nasze dorosłe życie. W jaki sposób – to już indywidualna kwestia. I tu robotę zrobiło zakończenie. Nie tylko zaskoczyło, ale w pełni ukazało główny przekaz i nadało powieści głębszy sens. 


Wydawca:  Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 23.08.2023.


Recenzje thrillerów, które mogą Cię zainteresować:

“Dom obok” – Klaudia Muniak. Recenzja thrillera psychologicznego

“Manekiny” – Jolanta Żuber. Recenzja thrillera psychologicznego

“Cokolwiek wybierzesz. Ukryta sieć” – Jakub Szamałek. Recenzja thrillera

“Lalkarz” – Paulina Cedlerska. Recenzja thrillera psychologicznego

Dodaj komentarz