Diana Brzezińska: “Nie dopniesz swego”. Pierwsza część serii z Gabrielą Sawicką
Diana Brzezińska: "Nie dopniesz swego"

Diana Brzezińska: “Nie dopniesz swego”. Pierwsza część serii z Gabrielą Sawicką

“Nie dopniesz swego” to początek nowej serii Diany Brzezińskiej. Poznajcie więc prokurator Gabrielę Sawicką – wobec tej bohaterki trudno być obojętnym.

Powrót do Szczecina

Do rodzinnego Szczecina po latach wraca prokurator Gabriela Sawicka. Na powitanie z miejsca otrzymuje do rozwiązania skomplikowaną sprawę. W lesie znaleziono przedramię zaginionego męża wysoko postawionej prokurator.

Nie dopniesz swego – uwaga! wciąga!

Nie dopniesz swego to książka, która już od pierwszych stron wciąga czytelnika w lekturę. Diana Brzezińska nie zmarnowała ani jednego zdania, żeby zawiązać akcję. 

Czytelnik będzie patrzył na śledztwo oczami Sawickiej. Szybkie tempo, brak czasu na niepotrzebne rozważania, oczekiwanie na efekty. Tak, jak gnali bohaterowie, tak szybko posuwała się akcja. A im dalej w las, tym więcej niewiadomych się pojawia. Jednak Sawicka uparcie dąży do rozwiązania sprawy, nie przejmując się panującymi układami.

W powieści jest dość mocno rozbudowana warstwa obyczajowa. Mamy tutaj wydarzenia, w jakich brała udział Gabriela będąc dzieckiem, powrót do rodzinnego miasta, relacje z rodziną, współpracownikami i dawnymi znajomymi.  Jednak tak naprawdę jest to tło dla wątku śledztwa i w żaden sposób go nie zakłóca.

Nie dopniesz swego – nie chcesz zadrzeć z Gabrielą Sawicką

Na szczególną uwagę w powieści Nie dopniesz swego zasługuje postać głównej bohaterki. Czytelnik nie będzie czekał długo, żeby przekonać się o jej charakterze. Bezczelna, opryskliwa i bezpośrednia. Nie liczy się z niczyim zdaniem, pomiata współpracownikami i nieustannie grozi przeniesieniem do Koziej Wólki. Ale przy tym jest skuteczna i jej charakter tak naprawdę pomaga jej w wypełnianiu zawodowych obowiązków. Na dodatek jest w niej coś takiego, że większości osób zależy na poprawnych stosunkach z nią.

Może się wydawać, że ta opryskliwość, ale i skuteczność to cechy charakterystyczne Gabrieli Sawickiej. Jaką jest osobą czytelnik przekona się tak naprawdę w ostatniej części oraz w ostatnich zdaniach książki.

Nie dopniesz swego – pierwsza część serii z Gabrielą Sawicką

Nie dopniesz swego Diany Brzezińskiej to początek nowej serii. Autorka zapowiada sześć części. Pierwsza z nich to kapitalne otwarcie – jest nieprzewidywalna, dynamiczna i z charakterem. A kapitalne zakończenie każe z niecierpliwością czekać na kontynuację.


Wydawca: Wydawnictwo Otwarte – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 9.03.2022.


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów #52 – najlepsze książki w Polsce i USA

Bartosz Szczygielski: “Dolina cieni”. Thriller pełen zawrotnej akcji

Maciej Kaźmierczak: “Nikt”. Przemoc rodzi przemoc

Dodaj komentarz