“Naszyjnik z jarzębiny” – Patrycja Żurek. Książka na jesień – recenzja patronacka
Patrycja Żurek: "Naszyjnik z jarzębiny"

“Naszyjnik z jarzębiny” – Patrycja Żurek. Książka na jesień – recenzja patronacka

Zatraciłam się w tej historii bez reszty. Naszyjnik z jarzębiny Patrycji Żurek to powieść, w której przeciwieństwa ze sobą harmonizują, a jesienne smaki i zapachy są obecne na każdej jej stronie.

Berenika i Julian – przypadek czy przeznaczenie?

Julian nie spodziewa się, że Berenika odmieni jego życie. Ta kobieta żyje w magicznym świecie ziół, duchów, dawnych wierzeń, a to wszystko jest obce dla niego – twardo stąpającego po ziemi patomorfologa.

Berenika znajduje się w trudnym momencie życia. Śmierć matki zachęciła ją do poznania historii swojej rodziny. Okazało się, że ma ona wiele tajemnic, a jedną z nich jest historia kryjąca się za naszyjnikiem z jarzębiny.

Naszyjnik z jarzębiny – pełna ciepła książka na jesień

Naszyjnik z jarzębiny to historia, która zabierze Was do świata bliskiego, a jednocześnie odległego, fascynującego i magicznego. Patrycja Żurek skonstruowała tę powieść na zasadzie przeciwieństw, które doskonale ze sobą harmonizują. I nie chodzi tu tylko o głównych bohaterów. 

Samotna śmierć, opuszczenie przez rodzinę, alkoholizm, przemoc w rodzinie, zaborczy rodzice, choroby – ta książka nie jest oderwana od rzeczywistości, a Autorka trzeźwo, ale i bezstronnie ją ukazuje. Problemy, które ulokowała w Mysłowicach to tylko wycinek tego, co można spotkać na innych polskich osiedlach – w szczególności tych śląskich. 

Z drugiej strony mamy Berenikę – uosobienie delikatności, empatii i życzliwości. Bohaterka wnosi w tę historię ciepło, wiarę w człowieka i swoistą magię. Pokazuje, że człowiek jest częścią większego systemu składającego się z natury i duchowej strony życia. To właśnie one nadają nam głębszego znaczenia.

Naszyjnik z jarzębiny – aromatyczna książka na jesień

Naszyjnik z jarzębiny to powieść pełna kolorów i zapachów jesieni. Przez tę historię przelały się hektolitry aromatycznej herbaty i ziół. Mnóstwo w niej przetworów, nalewek, domowych posiłków. Książka pachnie świeżym chlebem, ciastem dyniowym, zadymionym powietrzem. Czytelnika otoczy ciepło płynące z imbirowej herbaty i przyjemny chłód podczas jesiennych wieczornych spacerów.

Patrycja Żurek pisze w świetnym stylu – lekkim, przystępnym, a przy tym idealnie zgranym z tą klimatyczną historią. Przez tę powieść się płynie i nawet nie odczujemy, że przewracamy kartkę za kartką.

Naszyjnik z jarzębiny – idealna książka na jesień

Jak można czytać Naszyjnik z jarzębiny? 🙂 Przygotujcie sobie aromatyczną herbatę, nałóżcie na talerz ciasto, przykryjcie kocem i otulcie się przyjemnie jesienną atmosferą płynącą z powieści Patrycji Żurek. Polecam!

Książkę możecie zamówić m.in. tutaj.


Wydawca: Wydawnictwo Dragon – dziękuję za zaufanie!

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 24.08.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – lipiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68

“Serce lasu” – Patrycja Żurek. Książka na lato – recenzja patronacka

“Tajemnica z przeszłości” – Jagoda Wochlik. Recenzja polskiej powieści obyczajowej

Dodaj komentarz