Loreth Anne White: “Nasze idealne małżeństwo”. Thriller domestic noir – jeden z wielu?

Loreth Anne White: “Nasze idealne małżeństwo”. Thriller domestic noir – jeden z wielu?

Trudno jest stworzyć dobry thriller z gatunku domestic noir. Nie ma tu szerokiego pola do popisu, jeśli chodzi o budowanie fabuły. Tworzenie dusznej atmosfery, poczucia zagrożenia, zaskoczenie czytelnika – trzeba to zrobić umiejętnie, by książka nie była po prostu jedną z wielu. Nasze idealne małżeństwo – czy warto po tę książkę sięgnąć?

Idealna ofiara

Ellie sporo w życiu przeszła. Strata małej córeczki doprowadziła do depresji, uzależnienia od leków psychotropowych i alkoholu.

Kiedy poznaje Martina czuje, że teraz może być tylko lepiej. Ich uczucie wybucha, wspólnie snują marzenia o przyszłości. 

Coś jednak od początku nie pasuje w tej wizji, a sama realizacja szybko sprowadza Ellie na ziemię.

Nasze idealne małżeństwo – wszystko ma znaczenie…

Nasze idealne małżeństwo to dość przewidywalna fabuła. Niczym się nie wyróżnia na tle thrillerów z gatunku domestic noir. Ważne jest jednak to, w jaki sposób ta historia została opowiedziana i jakie pozostawia emocje. Pomysł na tę książkę to wielokierunkowa strategia Autorki, by zwodzić czytelnika i stale budzić w nim uczucie niepokoju.

Loreth Anne White wychodzi od procesu w sprawie brutalnego zabójstwa Martina. Na ławie oskarżonych zasiada jego żona. Akcja jednak opiera się na powrocie do czasu sprzed śmierci mężczyzny. Ellie wspomina to, co się wydarzyło, kiedy go poznała oraz jak wyglądało ich małżeństwo. 

Pojawia się także wątek śledztwa, które prowadzi Lozza oraz sesji Ellie z psychiatrą. Wśród bohaterów jest też tajemniczy obserwator, który stale jest blisko bohaterów.

Sama akcja rozgrywa się głównie w Australii…którą większość czytelników kojarzy z piękną przyrodą i stabilnym życiem.

Nasze idealne małżeństwo – … by wyprowadzić czytelnika w pole

W thrillerze psychologicznym Nasze idealne małżeństwo żaden element nie pozostaje bez znaczenia. Każdy z nich ma wzbudzić w czytelniku poczucie niepewności, nieraz zagrożenia. 

Od samego początku Martin nie wzbudza w czytelniku zaufania. Jednak Ellie – główna bohaterka – nie jest w stanie opowiedzieć ich historii w pełni. Często znajduje się pod wpływem leków, alkoholu oraz ma zaniki pamięci. W jej przejściach pojawiają się czarne dziury, a czytelnik w tym bezpośrednio uczestniczy. Podczas procesu oskarżona często powtarza, że ma odgrywać przede wszystkim rolę ofiary… a odbiorca może się zastanawiać dlaczego? Przecież nią jest. 

Piękna Australia okazuje się terenem pełnym niebezpieczeństw. Natura tego kontynentu zdaje się być włączona, by dopełniać klimat zagrożenia.

Thriller domestic noir, po który warto sięgnać

Nasze idealne małżeństwo to kapitalnie skonstruowany thriller psychologiczny. Wciąga, buduje w czytelniku poczucie niepokoju i zachwyca końcówką. Całość jest przemyślana, a każdy szczegół jest elementem, który Loreth Anne White wykorzystuje, by zmanipulować odbiorcę. Autorka wciągnęła mnie w intrygę, której rozwiązania w żaden sposób bym się nie spodziewała – do tego stopnia, że kartkowałam książkę, by upewnić się, że czegoś nie pominęłam! 

Nasze idealne małżeństwo to thriller, który dla mnie z pewnością nie będzie jednym z wielu. Polecam wszystkim miłośnikom gatunku.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 30.06.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Mando

Kategoria: thriller

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #24

Mirosława Kareta: “Najkrótsza noc”. Więcej niż thriller

Donato Carrisi: “Dom głosów”. Thriller psychologiczny, w którym weźmiesz udział

Janet Skeslien Charles:”Bibliotekarka z Paryża”. O pięknie literatury

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz