Listopad 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Listopad 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Najlepsze książki w ostatnim czasie? Jeżeli chcecie się wspomóc opinią innych czytelników warto skorzystać z serwisu Lubimyczytać.pl. Z tego zestawienia dowiecie się, jakie książki były przez nich najlepiej oceniane oraz najczęściej wybierane w listopadzie.

Najlepsze książki listopada 2021

Całość obejmuje 100 tytułów najpopularniejszych w serwisie książek. Poniżej pierwsza dwudziestka.

1. Frank Herbert: Diuna

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Opinie czytelników w skrócie: Dzieło z gatunku wybitnych, jedna z najlepszych przeczytanych w życiu książek, inspirująca. Trudna, ale wciągająca i daje do myślenia. Należy jej dać czas – takie opinie pojawiają się o książce w serwisie Lubimyczytać.pl. A dla niektórych ta książka jest nudna i nieaktualna 😉

2. Przemysław Piotrowski: Zaraza

Po tym, jak cudem uszedł z życiem z zasadzki psychopatycznego mordercy, Igor Brudny powoli i z trudem dochodzi do siebie. Świat, w którym się obudził, nie jest już jednak taki sam. Komisarz musi trzymać się z dala od Warszawy, a zielonogórski zespół inspektora Romualda Czarneckiego już nie istnieje. Ale przynajmniej dawna partnerka Brudnego, Julia Zawadzka, wciąż jest przy nim.


Sama Zawadzka, po przeniesieniu do komendy w Zielonej Górze, również mierzy się z nowymi wyzwaniami. Prowadzone przez nią śledztwo utknęło w martwym punkcie, a w dodatku w pobliskim lesie znaleziono zwłoki kolejnej zamordowanej kobiety. Wyniki sekcji są jasne: w ciele ofiary nie została prawie żadna kropla krwi. Do tego jeszcze dochodzi ofiara wypadku samochodowego, o której Zawadzka wolałaby zapomnieć…

Wszystko wskazuje na to, że nad Zieloną Górą zbierają się ciemne chmury. Sfrustrowany własną bezradnością Brudny zastanawia się, czy zło, które znał tak dobrze, znów pojawiło się w mieście. Któregoś dnia w jego domu niespodziewanie pojawia się ktoś, kto desperacko potrzebuje pomocy. Czy pokiereszowany komisarz znajdzie w sobie siłę, by rozwiązać jeszcze jedną sprawę?

Opinie czytelników w skrócie: Czytelnicy tęsknili za głównym bohaterem serii i to widać w średniej – 8,3/10 na ponad 400 ocen. Książka, którą pochłania się jednym tchem, a Autor trzyma wysoki poziom.

3. Remigiusz Mróz: Przepaść

W Tatrach Zachodnich dochodzi do zaginięcia młodej kobiety z Warszawy. Ostatnim razem widziana była przez turystów w okolicy Trzydniowiańskiego Wierchu, a potem przepadła bez wieści. Był to jej pierwszy wyjazd w góry, miała zamiar spędzić w nich tylko weekend, a w Zakopanem pojawiła się sama – mimo to wedle ustaleń policji szła czerwonym szlakiem w towarzystwie czterech mężczyzn. Sprawę prowadzi Wiktor Forst, który odtwarza trasę dziewczyny z nadzieją, że odnajdzie ją żywą. Nie trafia na żadne poszlaki, odkrywa jednak w Tatrach coś, co rzuci nowe światło na zbrodnię sprzed lat…

Opinie czytelników w skrócie: To już 7. tom o komisarzu Forście. Większość czytelników wyraża zgodną opinię, że to książka wciągająca, na wysokim poziomie i klimatyczna. Zachwycają opisy Tatr, a podjęty temat jest bardzo ciekawy. Padło także porównanie do Chyłki w Himalajach oraz stwierdzenie, że w książce jest za dużo fantasy 😉

4. P.S. Herutiera: Start a fire. Runda pierwsza.

Victoria Joseline Clark nigdy nie należała do szczególnie rozważnych dziewczyn, choć nie można jej było zarzucić braku inteligencji. Przez siedemnaście lat swojego życia uważała się za osobę przeciętną i taką również prowadziła egzystencję. Nauka w renomowanym liceum, wieczne kłótnie z irytującym bratem bliźniakiem, częste imprezy z przyjaciółmi, rodzinne kolacje w towarzystwie troskliwej matki i wiernego psa ― niczym się nie wyróżniała z tłumu innych dzieciaków z małego miasteczka Culver City w stanie Kalifornia, słynącego z turystów, kina i dobrego jedzenia. Jej rodzice mieli jeden cel: wychować swoje dzieci na porządnych obywateli. Victorii od małego wpajano żelazne zasady, których ślepo przestrzegała, przekonana, że uchronią ją przed problemami, o których opowiadała jej matka. Niestety, dziewczyny nie przygotowano na to, że jej największym utrapieniem może się okazać wysoki chłopak z martwym spojrzeniem i zimnym uśmiechem. Wystarczyło kilka źle dobranych słów i obecność w niewłaściwym miejscu o nieodpowiedniej porze, aby zapoczątkować walkę, na którą nie była gotowa. Wszystko wymknęło się spod kontroli, gdy ten czarnooki, zblazowany chłopak okazał się faworytem nielegalnych pojedynków bokserskich, których od lat nienawidzi jej matka ― prawa ręka burmistrza miasta i oddana przyjaciółka funkcjonariuszy policji.

Victoria najchętniej cofnęłaby czas. Ilekroć spoglądała w czarne jak noc oczy, błagała w myślach, aby nigdy ich nie zobaczyć. On był problemem, którego nie potrafiła rozwiązać. Chaosem, który nadszedł. Mrokiem, do którego lgnęła. Ósmym grzechem głównym, który chciała popełnić. Błagała o rozgrzeszenie, które nie nadchodziło. Bo oboje byli zbyt wielkimi grzesznikami.

Czy zdobędziesz się na odwagę, aby otworzyć oczy? Czy pozostawisz je zamknięte już na zawsze?

Opinie czytelników w skrócie: Na 153 oceny, aż 113 czytelników przyznało książce maksymalną liczbę punktów. Wskazują, że to najlepsza książka, jaką przeczytali (a raczej przeczytały, bo raczej wypowiadają się tu kobiety).

5. Magdalena Kostyszyn: Też tak mam

„A w tej czapeczce nie będzie córce za ciepło?” „Depresja? Jaka depresja? Poszłabyś do normalnej pracy, to by ci przeszło.”, „Za bardzo boli? To okres, musi boleć.”

Tak, o naszym życiu można powiedzieć jeszcze wiele rzeczy. Można strywializować kolejne jego aspekty, ośmieszyć problemy, unieważnić to, co czujemy.

Można zapytać czy kobieta pracująca na tym samym stanowisku co mężczyzna, powinna zarabiać mniej od niego? Można zapytać o to, czy zajmowanie się domem to hobby, czy może jednak praca? O to, czy komentarz „fajne masz cycki” jest komplementem. I o to, czy krótka sukienka jest zaproszeniem do gwałtu.

To nie jest literacka fikcja. To codzienność Polek. I to o nich, o nas jest ta książka.

Opinie czytelników w skrócie: Autorka to znana szeroko w mediach społecznościowych Chujowa Pani Domu. Kierowana głównie do kobiet. Ma im pomóc zrozumieć, że większość z nich styka się z nieproszoną oceną ich postępowania, ale też nie oskarża mężczyzn. Czytelniczki mają podzielone zdania, jednak pojawiło się wiele opinii, które wskazują na pobieżne potraktowanie tematu, “spisanie komentarzy z internetu”, poczucie niedosytu.

Pozostałe książki z pierwszej dwudziestki

 1. Izabela Janiszewska: Niewybaczalne
 2. Harlan Coben: Mów mi Win
 3. Sarah J. Maas: Dwór srebrnych płomieni
 4. Joanna Gierszak-Onoszko: 27 śmierci Toby’ego Obeda
 5. Jakub Małecki: Święto ognia
 6. Soren Sveistrup: Kasztanowy ludzik
 7. Dan Simmons: Hyperion
 8. Cora Reilly: Złamane serca
 9. Wojciech Chmielarz: Dług honorowy
 10. Delia Owens: Gdzie śpiewają raki
 11. Lucinda Riley: Siedem sióstr
 12. Sophie Lark: Brutalny książę
 13. Madleine Miller: Pieśń o Achillesie
 14. L.J. Shen: Hunter
 15. Jakub Żulczyk: Informacja zwrotna

Jak wybierane są najlepsze książki?

Na liście znajdują się najwyżej oceniane pozycje – te które w ostatnim miesiącu uzyskały średnią ocen powyżej 7,0 / 10. Drugim kryterium to najczęściej “odwiedzane” w serwisie tytuły (bez względu na motywacje).

Dzięki temu wiemy, jakie książki budziły największe zainteresowanie oraz jakie pozycje oceniono jako najlepsze książki.

Całość zestawienia możesz zobaczyć tutaj.

Może Cię zainteresować:

Październik 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Książkowa lista przebojów notowanie #43 – najlepsze książki w Polsce i USA

Dodaj komentarz