Najlepsze książki 2020 roku – rankingi Legimi

Najlepsze książki 2020 roku – rankingi Legimi

Korzystam z Legimi już prawie rok. Jak na prawdziwego książkoholika przystało, zdecydowanie wolę książki w formie papierowej. Jednak potrzeba dostępu do nowości wydawniczych jest u mnie duża. Dlatego też Legimi skradło moje serce 🙂

Co to jest Legimi?

Legimi to usługa, która zapewnia dostęp do ponad 60 000 e-booków i audiobooków. Z Legimi korzysta się poprzez aplikację i opłaca co miesiąc. Aplikację można zainstalować na czytniku, tablecie, telefonie komórkowym czy komputerze. Kwota za miesięczny abonament jest uzależniona od tego, w jakim zakresie czytelnik chce korzystać z dostępnych książek. Aktualnie jest to najpopularniejsza tego typu usługa w Polsce.

Styczeń – czas książkowych podsumowań

O wyborach najlepszych książek czytelników korzystających z Goodreads oraz rankingu The New York Times przeczytasz na blogu.

Na stronie Legimi.pl pojawiły się niedawno dwa rankingi najlepszych książek 2020 roku. Pierwszy z nich dotyczy najchętniej czytanych książek, drugi – najlepszych książek wg Legimi.

Najchętniej czytane książki w 2020 roku na Legimi

Szczerze – nie przywiązuję się do tego zestawienia. Na 10 pierwszych pozycji 7 to książki erotyczne, a od tego gatunku trzymam się z daleka. Pozostałe trzy może przeczytam, z czego jedną bardziej nie niż tak.

 1. Niegrzeczny manager; Kristen Callihan
 2. Halny; Remigiusz Mróz
 3. Piekielny układ; Sivar A.S.
 4. Paprocany; Paulina Świst
 5. Powrót z Bambuko; Katarzyna Nosowska
 6. Jego asystentka; A.E. Murphy
 7. Towarzyszka Mafii; Inga Juszczak
 8. Król; Szczepan Twardoch
 9. Mój szef; Melissa Darwood
 10. Blood from Blood. Vito; Katarzyna Małecka

Najlepsze książki 2020 wg Legimi

W tym zestawieniu znalazły się pozycje, wśród których można szukać inspiracji do naprawdę ciekawej lektury. To nie są książki tak popularne – mają mniej ocen czytelników. Warto jednak na nie zwrócić uwagę. Wśród nich znajdziemy ulubioną powieść współczesnej Japonii, ulubioną powieść Baracka Obamy, literaturę czeską, książkę z 1934 roku oraz powieść autora (autorki?), którego tożsamości nikt nie poznał.

Pozycje opisane poniżej należą do bestsellerów na Legimi.

 1. Ukochane równanie profesora; Yoko Ogawa. 

To książka o przyjaźni trzech osób – Profesora, jego gosposi i jej syna. Przyjaźń musi być odbudowywana równo co 80 minut.

 1. Washington Black; Esi Edugyan

To jedna z ulubionych książek Baracka Obamy. To powieść przygodowa, która opowiada o 11-letnim niewolniku z plantacji trzciny cukrowej i jego panu. Oboje, po oskarżeniu chłopca o morderstwo, muszą uciekać. Ta druga; Therese Bohman

 1.  Ta druga; Therese Bohman

Wydaje się, że to powieść o banalnym romansie młodej kobiety zatrudnionej w szpitalnej stołówce z lekarzem – starszym od niej, wykształconym, ustatkowanym. W rzeczywistości opowiada o dwóch równoległych światach i przepaści społecznej, jaka dzieli tych dwojga.

 1. Gdzie śpiewają raki; Delia Owens

Kya Clarck jest nazywana Dziewczyną z Bagien – jej domem są mokradła. Gdy zostaje znalezione tam ciało mężczyzny, społeczność zwraca się przeciwko niej.

 1. Czas porzucenia; Elena Ferrante

Olga swoje literackie marzenia porzuciła na rzecz męża i dzieci. Po piętnastu latach związku mąż zostawia ją dla innej kobiety. Życie Olgi rozsypuje się, a codzienne najprostsze czynności stają się niemożliwe do wykonania.

 1. Poufne; Mikołaj Grynberg

Powieść o losach żydowskiej rodziny z długą historią. Bohater, dla którego przeszłość odgrywa istotną rolę w życiu, mierzy się z dylematem, czyim życiem żyje.

 1. Przez; Zośka Papużanka 
 2. Daisy Jones & The Six; Taylor Jenkins Reid
 3. Zbieranie kości; Jesmyn Ward 
 4. Poza mną; Bianca Okońska 
 5. Melodia mgieł dziennych; Marta Bijan 
 6. Życie Sus; Jonas T. Bengtsson 
 7. Nocny prom do Tangeru; Kevin Barry 
 8. Niebieska Księga z Nebo; Manon Steffan Ros 
 9. Halny; Jarek igor 
 10. Lajla znaczy noc; Aleksandra Lipczak 
 11. Czeski Raj; Jaroslav Rudis 
 12. Od dwóch tysięcy lat; Sebastian Mihail 

Źródło: legimi.pl

Dodaj komentarz