Najlepsze książki 2020 roku według “The New York Times”

Najlepsze książki 2020 roku według “The New York Times”

”The New York Times” to jeden z najpopularniejszych dzienników w Stanach Zjednoczonych, który co tydzień publikuje listę najlepiej sprzedających się książek. NYT publikuje również rankingi najlepszych książek z danego roku.

Przez czytelników na całym świecie rankingi te są uznawane za wyznacznik w doborze lektur, a dla autorów znalezienie się na nich jest ogromnym sukcesem.

W listopadzie „The New York Times” opublikował listę najlepszych książek 2020 roku. Trzy z dziesięciu pozycji można nabyć w Polsce. Te same znalazły się również w rankingu najlepszych książek 2020 wg Goodreads.

Lydia Millet Biblia dla dzieci

Grupa rodziców z dziećmi spędza czas w wiejskim domu na północnym-wschodzie Stanów. Dorośli bawią się w towarzystwie alkoholu i pigułek, a młodzież i młodsze dzieci patrzą na to z odrazą. Powieść zapowiada się na pokoleniową komedię, ale przychodzi załamanie klimatu i problemy społeczne. Millet w swoich opisach wykorzystuje nawiązanie do scen biblijnych.

James McBride Deacon King Kong

Jest to kryminał, którego akcja rozgrywa się w latach 60-tych XX wieku na Brooklynie. Jego bohaterem jest Sportcoat, traktowany jako odmieniec w swoim środowisku, który przez przypadek staje się poszukiwany. W powieści czytelnicy spotkają się z gangami narkotykowymi, przemytnikami, czyli tym, co charakteryzowało Brooklyn.

Maggie O’Farrel Hamnet

To fikcyjna powieść o tym, jak tragedia, która spotkała Szekspira, wpłynęła na powstanie jego Hamleta. Szekspir bowiem miał syna – Hamneta — który zmarł w wieku 11 lat.

Ayad Akhtar Homeland Elegies

To zbiór 11 esejów o tożsamości, przynależności narodowej, które dotyczą „Amerykańskiego snu”. To wszystko w kontekście wydarzeń z 11 września, kulturowego odrzucenia oraz problemów, z którymi mierzy się współczesna Ameryka.

Brit Benner Moja znikająca połowa

Książka jest dostępna w języku polskim. Bliźniaczki Vignes dorastały w małej czarnoskórej społeczności. Gdy tylko dorosły, obie z niej uciekły, a ich drogi się rozdzieliły. W następnym pokoleniu losy bliźniaczek są powiązane. Skrzyżują się drogi ich córek.

Robert Kolker Hidden Valey Road

Książka z kategorii literatury faktu. Opowiada o rodzinie Hiddenów — małżeństwie z 12 dzieci, z których pierwsze urodziło się w 1945 roku. W połowie lat 70-tych XX wieku u sześciorga z nich zdiagnozowano schizofrenię. Hidden Valey Road opowiada o doświadczeniach rodziny i chorych psychicznie w tamtym czasie.

Barack Obama Ziemia Obiecana

Barack Obama wspomina czasy swojej prezydentury. Biografia ma osobisty charakter. Autor przedstawia swój tok myślenia podczas przełomowych wydarzeń z tego okresu jego życia. Pisze również o tym, jaki wpływ miała prezydentura na jego rodzinę.

James Shapiro Shakespeare in a Divided America

To książka z kategorii literatury faktu. Autor zderza ze sobą dwa tematy: Stany Zjednoczone i Szekspira. Każdy z rozdziału koncentruje się na jednym roku i na innym temacie.

Anna Wiener Dolina Niesamowitości

Kolejny tytuł z kategorii literatury faktu. W Polsce książka została wydana przez Prószyński i S-ka. To opowieść o Dolinie Krzemowej i świecie start-upów z perspektywy dwudziestokilkuletniej dziewczyny, szeregowej pracownicy.

Margaret MacMillian War. How Conflict Shaped Us

Autorka w krótkiej, ale bardzo treściwej książce, pisze o swoim postrzeganiu tematu wojny. Według niej, wojny z jednej strony prowadziły do katastrof cywilizacyjnych. Z drugiej jednak — największe osiągnięcia cywilizacyjne dokonały się właśnie za sprawą wojen.

Żródło: nytimes.com

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz