Mirosława Kareta: “Najkrótsza noc”. Więcej niż thriller

Mirosława Kareta: “Najkrótsza noc”. Więcej niż thriller

Jest morderstwo – nie ma trupa. Są ślady krwi i spójne zeznania wielu świadków. Tak rozpoczyna się Najkrótsza noc Mirosławy Karety. Wydaje się, że to początek świetnego kryminału lub thrillera. Czy rzeczywiście tak było? 

W najkrótszą noc – jest trup, ale gdzie?

W odludnym miejscu na Kaszubach kilka grup turystów z różnych części Polski rozpoczyna spływ kajakowy. Są wśród nich rodziny z dziećmi, dwie przyjaciółki, grupa studentów, pary zakochanych, a z czasem dołącza także grupa seniorów.

To miał być spokojny czas dla nich wszystkich, spędzony blisko natury. Podczas tego spływu jednak wyjdą na jaw tajemnice.

W najkrótszą noc wszystko może się zdarzyć

Najkrótszą noc podzieliłam sobie na dwie części.

W pierwszej z nich autorka opisuje sam spływ. Bohaterowie przemierzają różne miejsca. Są zdani na siebie i naturę. Początkowo są sobie obcy, z czasem jednak poznają się coraz lepiej, ponieważ w różnych miejscach spędzają ze sobą sporo czasu.

Autorka zaserwowała czytelnikowi sporo opisów trasy, biwaków, warunków, w jakich przebywali turyści. Bohaterów w tej powieści było sporo. Z jednej strony były to konkretne grupy, z drugiej pojedyncze osoby. Ta pierwsza część zajęła dość sporo miejsca w książce. Wydaje się jednak, że było to zamierzone, a jeśli nie, to przydatne. Nie mamy tu bowiem żadnego lidera, głównego bohatera. To, że przez wiele stron czytelnik ma szansę poznawać postaci, nie doprowadziło do tego, że może czuć się zagubiony. 

Już w tej części czytelnik może odczuwać niepokój. Bohaterowie, choć nie mówią o tym sobie nawzajem, mają wrażenie, że ktoś za nimi podąża. Nie wszyscy także znaleźli się na spływie z własnego wyboru. Mają swoje tajemnice i obawy przed konsekwencjami swoich czynów.

Ile trzeba, by poznać naturę człowieka

W drugiej części Najkrótszej nocy akcja się zagęszcza. Na jaw wychodzą kolejne sekrety. Autorka w rewelacyjny sposób pokazała prawdę o człowieku, który jest odcięty od cywilizacji, a zostaje sam na sam z naturą, swoimi bliskimi i wyrzutami sumienia. Tragiczne wydarzenia, do których dochodzi, ukazują ich prawdziwą naturę. 

Nie ma tu szybkiej akcji, zwrotów jest niewiele. Fabuła jednak została tak poprowadzona, że czytelnik nie wie, czego może się spodziewać na kolejnych stronach. Można odczuć niepokój, a każdy z bohaterów, może się zdawać, nie powiedział jeszcze o sobie ostatniego słowa.

Magia najkrótszej nocy

Ale to nie wszystko, co autorka proponuje czytelnikowi w powieści Najkrótsza noc. Książka ta jest pełna mitologii i pogańskich wierzeń. Jeden z bohaterów to gawędziarz, który chętnie dzieli się wiedzą, więc jest to naturalnie wplecione w fabułę. I, chociaż bohaterowie byli tym nieraz znudzeni, to dla czytelnika może być niezwykle ciekawe.

I, co ważne dla akcji, nie zawsze można być pewnym, na ile wydarzenia są związane z realnym światem, a na ile z duchowym.

Nie wiem jak wy, ale ja od kilku dni mam wrażenie, jakbym trafił w jakąś magiczną krainę, rodem z poezji Leśmiana, w której pełno jest stworów, duchów i demonów wpływających na moje decyzje, wybory, słowem, na całe moje życie.

mówi jeden z bohaterów.

Thriller, jakiego się nie spodziewałam

Podsumowując, Najkrótsza noc to nie jest thriller pełen zwrotów akcji, gdzie trup ściele się gęsto. Chociaż początkowo tego właśnie oczekiwałam, autorka zaproponowała coś, czego się nie spodziewałam. Pogańskie wierzenia, mitologia, atmosfera niepokoju, tajemnicy, brak jednoznacznych rozwiązań – to są zalety tej powieści, dzięki którym wyróżnia się na tle innych.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 16.06.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Mando

Kategoria: thriller

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Jan Gołębiowski: “Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego”

Maksimilian Kryk: “Sine umbra”. O wyjściu ze strefy czytelniczego komfortu

Agnieszka Lingas-Łoniewska: “Przyjdę, gdy zaśniesz”. Czy ta książka to dobry polski thriller?

Ryszard Ćwirlej: “Niebiańskie osiedle”. Nowa seria kryminalna

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz