“Miłość, proszę pani” – Agnieszka Jeż. XX-lecie międzywojenne kobiet
Agnieszka Jeż: "Miłość, proszę pani"

“Miłość, proszę pani” – Agnieszka Jeż. XX-lecie międzywojenne kobiet

Miłość, proszę pani Agnieszki Jeż to wyjątkowa powieść. To nie tylko historia osadzona w XX-leciu międzywojennym. To także kapitalna lekcja dla współczesnych kobiet.

Irena Krzywicka i Teresa Kulebianka

Warszawa, początek XX-lecia międzywojennego. Irena Krzywicka ma wszystko. Dobrego męża, kochającą matkę, życie pełne perspektyw. Teresa Kulebianka najczęściej głoduje. Żyje w domu pełnym biedy, w którym ojciec tylko bywa i raz po raz zostawia swoją żonę w ciąży.

Miłość proszę pani – dysproporcje w XX-leciu międzywojennym

Miłość, proszę pani  to niezwykła, dopracowana w każdym szczególe powieść, w której zostały połączone realne wydarzenia z fikcją literacką.

Agnieszka Jeż zabiera czytelnika do XX-lecia międzywojennego – czasu marzeń, nadziei oraz awangardy literackiej spod znaku Tuwima, Boya-Żeleńskiego czy Słonimskiego. Przeciwwagą jest druga strona tych czasów: niziny społeczne, wykluczenie, głód. 

Powieść napisana jest w rewelacyjnym stylu, który nie przytłacza, a jednak oddaje klimat czasów i panujące dysproporcje. Autorka skonstruowała dwie silne bohaterki. Obserwujemy je przez ponad 20 lat ich życia: to, jak kształtuje się ich pewność siebie, jak zmieniają się wartości. Przede wszystkim to, jak funkcjonują jako kobiety – każda w swoim świecie. 

Miłość, proszę pani – o kobietach XX-lecia międzywojennego

To właśnie jest największą wartością powieści Miłość, proszę pani. Pomimo postępu, wciąż silnie zakorzeniona była dyskryminacja płciowa. Możliwości kobiet były ograniczane, najczęściej sprowadzano je tylko do roli żony oraz matki. Obie bohaterki były tego w pełni świadome, przy czym Irena Krzywicka – postać historyczna – otwarcie z tym walczyła, uświadamiając kobiety poprzez swoją działalność kulturową i społeczną.

Zdaje się, że Agnieszka Jeż nie bez powodu osadziła ją jako swoją bohaterkę. To, jak świadomie podchodziła do roli kobiety, jej problemów, miejsca w męskim świecie – okazuje się wciąż bardzo aktualne. 

Miłość proszę pani – Agnieszka Jeż także o współczesnych kobietach

Miłość, proszę pani nie jest zwyczajną powieścią obyczajową. Myślę, że niejedna współczesna czytelniczka sporo może z tej historii wynieść – staje się ona kapitalną lekcją na temat poczucia własnej wartości, samorealizacji i niezależności – przede wszystkim tej ekonomicznej

Książka ląduje na półce “Polecam jak nie wiem co!”


Wydawca: Wydawnictwo Filia – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 31.05.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #75

Najlepsze książki – maj 2023. Moje topki

“Nocami krzyczą sarny” – Katarzyna Zyskowska. Recenzja fenomenalnej powieści

Gill Paul: “Rywalki”. Kulisy niezwykłego starcia

Dodaj komentarz