“Miejsca cieniste” – Jacek Kalinowski. Udany debiut?
Jacek Kalinowski: "Miejsca cieniste"

“Miejsca cieniste” – Jacek Kalinowski. Udany debiut?

Miejsca cieniste to debiutancka powieść Jacka Kalinowskiego. Czy to udany thriller? Zachęcam do lektury mojej recenzji.

Szczęśliwe małżeństwo?

Anna i Witek są z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Pewnego dnia Witek oznajmia żonie, że jego przyjaciel wychodzi z więzienia i przez jakiś czas zamieszka z nimi w domu.

Niedługo po tym, gdy wprowadza się Krzysztof, znika dziesięcioletnia córka sąsiadów – Pauli i Łukasza.

Miejsca cieniste – dobrze napisany thriller

Jacek Kalinowski stworzył historię, po której spodziewałam się wszystkiego: klapy, sukcesu i niczego specjalnego. Mogłoby się wydawać, że zaginięcie dziecka – temat brany na tapet w wielu thrillerach – nie może już niczym zaskoczyć. A jednak. Jacek Kalinowski nie poszedł po najniższej linii oporu. Nie znajdziecie tu historii z prostą konstrukcją, a trup nie ściele się gęsto, by zrobić na czytelniku wrażenie.

Miejsca cieniste to intryga uknuta z ogromną precyzją. Jacek Kalinowski każdy szczegół dokładnie zaplanował oraz ulokował w odpowiednim miejscu i we właściwej dawce. Wzbudzanie napięcia, niepewności połączył z emocjonalnym charakterem tej historii. Momentami wprawdzie miałam wrażenie, że opowieść jest “przegadana”, jednak nawet to “przegadanie” dobrze wpisało się w całość.

Miejsca cieniste – bohaterowie i ich relacje

To, co najlepsze w Miejscach cienistych to skrupulatnie skonstruowane postaci. Każdy z bohaterów jest w tej historii niezbędny, a razem tworzą jej wyjątkowy charakter. Uwagę zwraca wiele elementów. To między innymi osobliwa przyjaźń Oktawii i Krzysztofa – czyli 17-letniej bulimiczki i byłego więźnia. To także relacja Oktawii i Kuby – jej szkolnego kolegi. To w końcu rola Witka w całej historii – kim jest ten człowiek i na ile jest niebezpieczny. 

A to tylko kilka z tych, które zwróciły moją uwagę. Sięgając więc po Miejsca cieniste wsiąkniecie w historie ludzi, którzy z pozoru wiodą nudne, spokojne życie, a w rzeczywistości mają sporo do ukrycia, są niejednoznaczni i często… niebezpieczni.

Miejsca cieniste – debiut Jacka Kalinowskiego

Mam wrażenie, że Jacek Kalinowski dobrze się przygotował do swojego debiutu i myślę, że Miejsca cieniste zagwarantują mu miejsce pośród Autorów polskich kryminałów i thrillerów, którzy mają najwięcej do powiedzenia. Mocno trzymam kciuki!

A książka wskakuje na półkę “Polecam jak nie wiem co!”


Wydawca: Wydawnictwo Znak/ Znak Crime – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 31.05.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze kryminały i thrillery pierwszego kwartału 2023. Kupisz je taniej na Wielkanocnym Kiermaszu Ebookpoint.pl!

Najlepsze książki – kwiecień 2023. Moje Top 3

“Koniec jest początkiem” – Chris Whitaker. Recenzja thrillera

“Spirala” – Igor Brejdygant. Uwaga – wkręca! Recenzja

Dodaj komentarz