Marta Obuch: “Do trzech chłopów sztuka”. Komedia kryminalna z drugoplanową główną bohaterką

Marta Obuch: “Do trzech chłopów sztuka”. Komedia kryminalna z drugoplanową główną bohaterką

Nie wierzę w zapewnienia (a szczególnie te z okładek), że ktoś popłakał się ze śmiechu podczas czytania książki. Wolę się o tym przekonać na własne załzawione oczy. Są jednak tacy bohaterowie, którzy mogliby istnieć i chciałabym mieć z nimi do czynienia. Do trzech chłopów sztuka to komedia kryminalna, w której główna bohaterka została zepchnięta na drugi plan.

Plan na życie: łajdaczyć się

Matylda właśnie dowiedziała się, że jej drugi mąż od lat ją zdradzał. Nie czeka, tylko od razu wyprowadza się z ich domu. Nigdy więcej nie poświęci się już żadnemu mężczyźnie. Odtąd będzie się już tylko łajdaczyć i czerpać z tego przyjemność

Ale najpierw postanawia wcielić w życie plan zemsty. Pomaga jej w tym przyjaciółka (obecna żona jej byłego – pierwszego – męża) oraz syn Lusi – Damian. Zemsta pewnie doszłaby do skutku, gdyby nie to, że byłego małżonka Matyldy zastały w domu. Martwego.

Wszystkie dowody jasno wskazują na Matyldę. W jej winę nie wierzy zakochany w niej od liceum Tyta oraz jego przyjaciel – komisarz Marchewka. Wspólnie próbują dojść do prawdy, czemu towarzyszy cała masa zabawnych sytuacji.

Komedia kryminalna z drugoplanową główną bohaterką

I z dwiema głównymi drugoplanowymi bohaterkami. Już przy okazji książki Marty Obuch Łopatą do serca jej główna bohaterka nie była dla mnie główną atrakcją

Całą robotę “robiła” tam Zuza. Dotyczyły jej wszystkie zabawne sytuacje i to ona ciągnęła akcję.

Do trzech chłopów sztuka ma dwie takie bohaterki.

Ruda starowinka

Pani Irena. Obecna teściowa Lusi i była teściowa Matyldy. Po 46 latach odkryła, że jej mąż ma sztuczną szczękę. 

Jadźka, ale woli Jadzię

Od lat zakochana w Tycie. Razem pracowali w wydziale antynarkotykowym. Tyta jednak z pracy zrezygnował, a ona została sama. Znienawidziła panią Irenę, kiedy ta potraktowała jej włosy pianką silikonową. Nie ma problemów z tym, żeby grozić kolegom z policji bronią, a obcych popieścić paralizatorem. Jest świetną i pracowitą policjantką.

Bohaterki świetne, ale jak to mówiła moja babcia: CZUĆ MALIZNĄ. Czekałam z niecierpliwością na kolejne wydarzenia z nimi związane. Najlepiej takie, w których obie brały udział. 

Książka, przy której można się pośmiać

Poważnie w tej książce została potraktowana chyba tylko miłość i przyjaźń. Matylda ma zranione serce, chociaż Tyta staje się jej coraz bliższy. Jeżeli już kochać, to miłością wierną, szczerą i tylko na poważnie. Przyjaźń także jest ważna, oparta na zaufaniu i zgodnych relacjach.

Jest, owszem, wątek kryminalny i wokół niego toczy się akcja. Jego realizacja jest bardzo zabawna. Akcja była dość szybka, ale jednak czasami trochę mnie nudziła. 

Szczerze mówiąc żaden tych wątków mnie nie zachwycił. Jednak styl autorki, przezabawny język i kreacja świetnych drugoplanowych bohaterów sprawiły, że książkę czytałam z przyjemnością. Poza tym, co jeszcze cechuje styl autorki, to brak stosowania wulgaryzmów. 

Rycz mała, rycz!

Bawiłam się przy tej książce wyśmienicie. Takich bohaterów jak Jadźka i pani Irena potrzebowałam, żeby oderwać się od rzeczywistości. Do trzech chłopów sztuka to powieść, po którą warto sięgnąć, żeby trochę popłakać. Ze śmiechu oczywiście.

  • Wydawnictwo: Filia
  • Kategoria: trochę kryminał, trochę obyczajowa
  • Rok wydania: 2021

Lubisz czytać książki polskich autorów? Sprawdź, o jakich książkach pisałam na blogu.

Jakie książki czytali Polacy w 2020 roku? Dowiesz się z tego i tego artykułu.

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz