Małgorzata Rogala: “Milcząc jak grób”. Początek nowej serii kryminalnej
Małgorzata Rogala: "Milcząc jak grób"

Małgorzata Rogala: “Milcząc jak grób”. Początek nowej serii kryminalnej

Najnowsza powieść Małgorzaty Rogali Milcząc jak grób rozpoczyna nową serię kryminałów. Autorka zaprasza czytelników do Pełni – małego miasteczka, w którym z pozoru nic się nie dzieje. 

Nowe życie w Pełni

Podkomisarz Monika Gniewosz rozpoczyna nowe życie w małym miasteczku Pełnia. Od razu trafia w wir pracy – ktoś napadł i poważnie zranił młodego mężczyznę. Czy mogło to mieć związek z tajemniczym zaginięciem jednej z mieszkanek sprzed dwóch lat?

Milcząc jak grób – pierwsza część serii

Milcząc jak grób to początek nowej serii kryminałów Małgorzaty Rogali Pełnia tajemnic. Jej bohaterką jest Monika Gniewosz, znana czytelnikom Autorki z serii z Agatą Górską. Kobieta po trudnych doświadczeniach wraz z córką zrywa z przeszłością i rozpoczyna nowe życie. To bardzo dobrze wykreowana bohaterka, która do komisariatu policji w Pełni wprowadza nową energię. Śledztwo prowadzi sprawnie łącząc fakty i jednocześnie kierując się intuicją. W swoich działaniach jest bezkompromisowa i nie boi się ryzyka. Jednak nie chodzi o bezsensowne sprowadzanie na siebie niebezpieczeństwa. Monika Gniewosz nie obawia się przełożonych, gdy na szali znajduje się dobro śledztwa. 

Małgorzata Rogala daje czytelnikom możliwość poznania nietypowej techniki kryminalnej. Autorka wyłuszczyła jej szczegóły, ale zrobiła to w przystępny i zrozumiały sposób, przy tym bez przegadania i ciekawie. Co także rzuciło mi się w oczy – dominującą rolę w rozwiązaniu zagadki mają tu kobiety.

Milcząc jak grób – tajemnicze zaginięcia i duch topielicy

Małgorzata Rogala osadziła akcję powieści Milcząc jak grób w małym miasteczku Pełnia. Ukształtowała w nim kapitalną atmosferę. Pełnia jest odizolowana, znajduje się w środku lasu. Z pozoru nic złego się tu nie dzieje, ale już sama bohaterka od początku czuje się obserwowana. Tajemnicze zaginięcia i duch topielicy dopełniają dziwnego klimatu.

Autorka trzyma czytelnika w ciągłej niepewności. Winny może się nasuwa w trakcie lektury, ale całkowite rozwiązanie zagadki było dla mnie zaskakujące

W powieść są także wplecione wątki obyczajowe, ale nie dominowały nad wątkiem śledztwa. Natomiast ich obecność to początek tego, co zapewne będzie kontynuowane w kolejnych częściach serii.

Milcząc jak grób – książka, która czyta się sama

Milcząc jak grób to książka, która czytała się sama. Autorka posługuje się lekkim, prostym językiem. Nie stosuje wulgaryzmów, żaden opis nie jest brutalny. Tę powieść czyta się z przyjemnością – będzie dobra zarówno jako przerwa od “cięższych” książek lub jako początek przygody z tym gatunkiem.


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Kategoria: kryminał

Premiera: 27.10.2021.


Może Cię zainteresować:

Październik 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #40 – najlepsze książki w Polsce i USA

Małgorzata Rogala: “Kwestia winy”. Dobry polski kryminał?

Hanna Greń: “Śmiertelna dawka”. To już jest koniec?

Dodaj komentarz