Małgorzata Rogala: “Kwestia winy”. Dobry polski kryminał?

Małgorzata Rogala: “Kwestia winy”. Dobry polski kryminał?

Polski kryminał ma wielu dobrych i cenionych reprezentantów. Małgorzata Rogala to autorka, której nie znałam do tej pory. Czy Kwestia winy to kolejny po prostu dobry polski kryminał, czy może znajdziemy w nim coś, czym się wyróżnia?

Kwestia czyjej winy?

Policjant drogówki, Jakub Drzewiecki, zostaje zabity nożem przez nieznanego napastnika tuż pod swoim domem. Tydzień później dochodzi do kolejnego zabójstwa – ginie Hubert Kamiński raniony w szyję rozbitą butelką, tzw. tulipanem.

Zabójstwami zajmują się w swoich zespołach Agata Górska oraz Sławek Tomczyk. Czy może je coś łączyć? Wydaje się, że zdarzenia mogą mieć swój początek w jednym wydarzeniu, więc policjanci łączą siły i wspólnie próbują dotrzeć do prawdy.

Ósma część serii kryminalnej

Kwestia winy to pierwsza książka Małgorzaty Rogali, którą czytałam. Jest to już ósmy tom serii o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku, więc miałam obawy, czy mój odbiór będzie właściwy. Okazało się, że brak znajomości poprzednich części nie miał dużego wpływu na zrozumienie treści, a co więcej – autorka wplatała w fabułę informacje o historii związku Agaty oraz Sławka, przypominała także poprzednie sprawy. 

Kwestia winy – polski kryminał

Bohaterami Kwestii winy są Agata oraz Sławek, a także towarzyszący im w pracy policjanci: Monika Gniewosz oraz Adam Chudecki. 

Warstwa kryminalna powieści opiera się na prowadzonym przez policjantów śledztwie. Zdaje się, że akcja tego kryminału nie jest oderwana od rzeczywistości. Nie ma tu nagłych zwrotów, na które wpływ miał tylko przypadek. Rozwiązanie zagadki to praca śledczych, rozmowy ze świadkami, odnoszenie się do przeszłości. Ale także – co ważne – intuicja, która pozwala wykluczyć podejrzanych i pomimo poszlak, wciąż szukać odpowiednich dowodów.

Polski kryminał z warstwą obyczajową

Na co zwróciłam uwagę czytając Kwestię winy, to warstwa obyczajowa. Bohaterowie mają swoje życie prywatne, o które dbają. Oddzielają je od pracy, są w stanie skupić się na życiu rodzinnym. Agata i Sławek są rodzicami 5-letnich bliźniaków, zaś Cichy jest ojcem dwójki małych dzieci. W rozmowach często pojawiają się tematy związane z wychowaniem oraz codziennością. Jest tu obecne zmęczenie, pośpiech, organizacja życia domowego. Wszystko to, z czym stykają się rodzice.

Kwestia winy – kat i ofiara przemocy domowej

Małgorzata Rogala porusza w Kwestii winy sprawę przemocy wobec kobiet. Wielokrotnie wspomina o tym, że dotyczy to wszystkich grup społecznych, nie tylko tych, które kojarzymy z patologią. Problemem jest to, że oprawcami są często policjanci, którzy tłumaczą się stresem związanym z pracą. Jednak, często kryci przez kolegów z pracy, stają się bezkarni. Autorka pisze także o fazach cyklu przemocy w rodzinie. Ich ofiary, chociaż świadome sytuacji, nie potrafią się z niego uwolnić. Nawet, jeżeli znajdą się osoby z zewnątrz, które mogą pomóc, to ofiary muszą postawić pierwszy krok.

Ten społeczny problem nie jest pokazywany z perspektywy ofiar. To opis przemocy wobec kobiet, który jest naturalnie wpleciony w fabułę. Ktoś, kto nie zgłębiał tego zagadnienia wcześniej, ma szansę sporo się dowiedzieć.

Kwestia winy – czekam na kolejne części serii!

Kwestia winy jest napisana przystępnym języku. Akcja jest dynamiczna i skupia się wokół kilku bohaterów. To sprawia, że tę powieść czyta się z przyjemnością i “lekkością” 🙂 

Spośród polskich kryminałów, które czytałam do tej pory, ten z pewnością wyróżniał się warstwą obyczajową – Małgorzata Rogala pokazała policjantów, którzy mają oraz dbają o życie rodzinne, a także potrafią je oddzielić od pracy. Ponadto wątek przemocy wobec kobiet nie jest w Kwestii winy podany mimochodem, a mocno wyłuszczony. 

Podsumowując, Kwestia winy Małgorzaty Rogali to kryminał, który trafił na ręce oddanego czytelnika kolejnych części tej serii 🙂


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 2.06.2021.


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału

Kategoria: kryminał

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Ryszard Ćwirlej: “Niebiańskie osiedle”. Nowa seria kryminalna

Hanna Greń: “Miasto głupców”. Polski kryminał nie tylko o zbrodni

Jan Gołębiowski: “Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego”

Lista książkowych przebojów notowanie #18

Dodaj komentarz