Maj 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Z serwisu korzysta ok. 3 mln użytkowników, którzy oceniają, komentują i dodają książki na swoje wirtualne półki. Serwis co miesiąc publikuje listę 100 najlepszych i najpopularniejszych książek.

Jakie książki są najlepsze? Które książki warto przeczytać wg użytkowników serwisu? Tego dowiesz się z zestawienia trendów Lubimyczytać.pl

Najlepsze książki maja 2021

Całość obejmuje 100 tytułów najpopularniejszych w serwisie książek. W pierwszej piątce w zasadzie nie ma wielu zmian. Natomiast pozostałe miejsca to dużo tytułów, których nie było wcześniej w pierwszej dwudziestce.

  1. Leigh Bardugo: Cień i kość

Osierocona Alina Starkov jest żołnierką podczas swojej pierwszej wyprawy wyzwala w sobie uśpioną dotąd magiczną moc, o której istnieniu nie miała pojęcia.

Następnie wkracza do ociekającego przepychem świata monarchów i rozpoczyna szkolenie wśród griszów, wojskowej elity swojego kraju, i daje się zauroczyć ich niesławnemu dowódcy, zwanemu Zmroczem. Zmrocz uważa, że Alina potrafi zjednoczyć rozdarty wojną kraj – w tym celu musi jednak zrozumieć i opanować swój nieokiełznany dar.

Królestwo znajduje się w coraz większym niebezpieczeństwie, a Alina poznaje tajemnice swojej przeszłości i dokonuje niebezpiecznego odkrycia, które może zagrozić nie tylko wszystkiemu, co kocha, lecz także przyszłości całego kraju.

Ten tytuł był najpopularniejszy także w kwietniu. Oceniany jako “light fantasy”. Czytelnicy sięgają po tę pozycję zachęceni serialem Netflixa. Wciągająca, ciężko się od niej oderwać, dobra rozrywka.

  1. James Islington: Cień utraconego świata

Młody Davian wyrusza w niebezpieczną podróż na północ. U boku ma przyjaciela a za plecami zostawia zniszczenie, śmierć i grozę. Mimo strachu, każdego dnia wędruje dalej, bo od powodzenia jego misji zależą losy świata. No, chyba, że jego misja polega na czymś zupełnie innym, niż sądzi i właściwie został wysłany na śmierć.

Może też być tak, że przyjaciel, który dzielnie kroczy u jego boku jest tak naprawdę kimś zupełnie innym, dawny wybawca poświęci go bez mrugnięcia okiem a bohatersko uratowany dzieciak okaże się silniejszy, niż cała drużyna wybawców. Może też być zupełnie inaczej.

W tej historii prawda splata się z kłamstwem, stare długi ratują życie, a zdrajca zasłania zdradzonego własną piersią.

To debiut, który na wielu użytkownikach serwisu zrobił wrażenie. Pomimo sporej objętości, wciąga fabułą. Jest pełna magii, tajemnic, a bohaterowie są intrygujący. Zdarzają się także głosy, że powieść jest bardzo infantylna, a autor czerpie jedynie z utartych schematów.

  1. Harlan Coben: Niewinny

Zabicie człowieka, nawet nieumyślne, pozostawia piętno na całe życie. W każdym razie dla kogoś o normalnej wrażliwości. Matt Hunter potrzebował dziewięciu lat, żeby otrząsnąć się po tym, jak przypadkiem zabił mężczyznę. Jego życie w końcu wraca do normy, kariera prawnicza nabiera rozpędu, a ukochana żona jest w ciąży. Przyszłość zaczyna wyglądać obiecująco. Do momentu gdy na jego komórkę przychodzi zdjęcie żony z innym mężczyzną, a na progu domu pojawia się policja. Znaleziono ciało zamordowanego człowieka, który z jakiegoś powodu śledził Matta. A to dopiero początek…

Wciągająca od pierwszych stron fabuła, ale dla czytelników, którzy dobrze znają powiści Cobena niczym się nie wyróżnia na tle pozostałych. Użytkownicy Lubimyczytać.pl często wspominają w komentarzach o typowo “cobenowskim” stylu.

  1.  Natalia De Barbaro: Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie.

Czuła przewodniczka to kobieca intuicja i mądrość. Lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu jest za dużo powinności, a za mało radości.

Ta książka również w kwietniu znajdowała się w pierwszej piątce. Opinie o niej są ciągle tak samo zróżnicowane: dla jednych must read dla każdej kobiety, dla innych nuda i skakanie z tematu na temat.

  1.  Leigh Bardugo: Szóstka wron

Przestępczy geniusz Kaz Brekker otrzymuje ofertę wzbogacenia się ponad wszelkie wyobrażenie. W zamian ma włamać się do niezdobytej wojskowej twierdzy i uwolnić zakładnika. Żeby wypełnić warunek potrzebuje pomocy zdesperowanych i niebezpiecznych ludzi. Zabiera ze sobą najbardziej niebezpiecznych wyrzutków w mieście.

Ciekawe postaci, wciągająca akcja, rewelacyjna fabuła. Średnia ocen to 8,3/10 mówi sama za siebie 🙂

Pozostałe książki z pierwszej dwudziestki

  1. B.A. Paris: Terapeutka
  2. Wojciech Chmielarz: Wilkołak
  3. Carlos Ruiz Zafón: Miasto z mgły
  4. Remigiusz Mróz: Ekstremista
  5. Cora Reilly: Złamane emocje
  6. Ewa Przydryga: Topieliska
  7. Marek Marcinowski: Ekoliski. Misja ratowania Ziemi
  8. Jakub Żulczyk: Informacja zwrotna
  9. Victoria Schwab: Niewidzialne życie Addie LaRue
  10. Bernardine Evaristo: Dziewczyna, kobieta, inna
  11. Cora Reilly: Złamana duma
  12. Robert Małecki: Zmora
  13. Magdalena Szweda: Król Midas
  14. Aldous Huxley: Nowy wspaniały świat
  15. Sarah J. Maas: Dwór srebrnych płomieni

Jak wybierane są najlepsze książki serwisu Lubimyczytać.pl?

Na liście znajdują się najwyżej oceniane pozycje – te które w ostatnim miesiącu uzyskały średnią ocen powyżej 7,0 / 10. Drugim kryterium to najczęściej “odwiedzane” w serwisie tytuły (bez względu na motywacje).

Dzięki temu wiemy, jakie książki budziły największe zainteresowanie oraz jakie pozycje oceniono jako najlepsze książki.

Całość zestawienia możesz zobaczyć tutaj.

Tutaj możesz zobaczyć, jakie książki królowały w kwietniu.

Początek nowej serii Ryszarda Ćwirleja miał premierę w maju. Przeczytaj o Niebiańskim osiedlu.

Ta książka przyciąga okładką i wyjątkowym tytułem – przeczytaj o debiutanckiej powieści Barbary Kwinty.

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz