“Magiczna chwila” Kristin Hannah. Recenzja
Kristin Hannah: "Magiczna chwila"

“Magiczna chwila” Kristin Hannah. Recenzja

Znasz pojęcie dzikich dzieci? Właśnie ten temat wzięła na warsztat Kristin Hannah w swojej powieści Magiczna chwila. A przy okazji – jak zawsze – wywołuje ogrom emocji.

Dzikie dziecko?

Julia Cates jest wybitnym dziecięcym psychiatrą, jednak w wyniku fatalnego zbiegu okoliczności ginie jej pacjentka. Mówi o tym cały kraj i chociaż sąd uznał ją za niewinną, to pozostali pacjenci od niej odchodzą.

Tymczasem w małym miasteczku Rain Valley, gdzie siostra Julii jest komendantem policji, dochodzi do dziwnego zdarzenia. Znaleziono kilkuletnią dziewczynkę, która nie mówi i zachowuje się jak zwierzę. Ellie prosi więc siostrę, żeby przyjechała,

Kristin Hannah – ekspert w dziedzinie emocji

Kto zna twórczość Kristin Hannah, wie, że jest ona ekspertem w dziedzinie wywoływania emocji. Potrafi to robić w sposób niebanalny, biorąc na tapet wątki bądź popularne (jak depresja) czy całkiem nowe, jak właśnie temat dzikich dzieci, który Autorka wzięła na warsztat przy okazji powieści Magiczna chwila

Od początku było dla mnie oczywiste, że ta książka wzruszy, ściśnie serce i może nawet wywoła łzy. Kristin Hannah pisze z jednej strony w prostym, zwyczajnym i przystępnym stylu, kreując postaci bliskie czytelnikom, a jednak zdaje się, że każde słowo, każda cecha jej bohaterów zostały dobrze przemyślane tak, by czytelnik wsiąknął w tę historię całym sobą.

Magiczna chwila – Kristin Hannah o dzikich dzieciach

Magiczna chwila to dla czytelników dobra okazja, żeby poznać zagadnienie dzikich dzieci, a co się z tym obligatoryjnie łączy, to refleksja, co należy do natury, a co do kultury? Jakie wzory postępowania mamy wyuczone, a które są kwestią wychowania? Historia małej Alice właśnie nie tylko wzrusza, ale na “żywym organizmie” pokazuje to, nad czym od wielu lat pochyla się filozofia, a także socjologia czy psychiatria. 

Magiczna chwila – Kristin Hannah i Rain Valley

No i na koniec to, co dla mnie było niespotykane we wcześniejszych książkach Kristin Hannah, a pojawiło się w powieści Magiczna chwila: rewelacyjna kreacja małej zamkniętej społeczności. Tajemnice, plotki, osobowości, przyjaźnie – to wszystko tutaj jest, dodatkowo okraszone nutą poczucia humoru, dzięki czemu Kristin Hannah nadała powieści potrzebnej lekkości.

Magiczna chwila – książka, która wzrusza

Magiczna chwila Kristin Hannah nie wywołała we mnie takich emocji, jak poprzednie książki Autorki. Trzeba jednak przyznać, że biorąc na warsztat dość oryginalny temat, Hannah doskonale sobie z nim poradziła.


Wydawca: Wydawnictwo Świat Książki – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 25.01.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – styczeń 2023. Moje Top 3

“Cudowna moc miłości” – Kristin Hannah. Recenzja

Kristin Hannah: “Firefly Lane”. Książka o kobietach dla kobiet

Santa Montefiore: “Tajemnica morskiej latarni”. Refleksyjna i wielowymiarowa

Dodaj komentarz