Magdalena Majcher: “Obca kobieta”. Powieść obyczajowa o trudnej miłości
Magdalena Majcher: "Obca kobieta"

Magdalena Majcher: “Obca kobieta”. Powieść obyczajowa o trudnej miłości

Magdalena Majcher w powieści Obca kobieta podejmuje problematykę, która budzi wiele emocji, zachęcając tym samym do refleksji. Rezygnacja z macierzyństwa, pozostawienie swojego dziecka, życie w rodzinie patchworkowej – to nie są tematy często poruszane w polskiej literaturze obyczajowej. 

Obca kobieta w rodzinie

Weronika od 9 lat była związana z Hubertem. Wspólnie wychowują jego córkę odkąd Oliwia skończyła roczek. Pewnego dnia Hubert oświadcza, że to koniec. Weronika musi wyprowadzić się z mieszkania, a mężczyzna zakazuje jej kontaktów z dziewczynką. Nie bierze pod uwagę, że kobieta jest jedyną matką, jaką Oliwia znała.

Obca kobieta i dojrzewanie do miłości

Historię przedstawioną w powieści obyczajowej Obca kobieta poznajemy z dwóch perspektyw czasowych. Magdalena Majcher opisuje to, co dzieje się w teraźniejszości, kiedy Hubert wyrzuca Weronikę ze swojego życia. Poznajemy ich także, kiedy dopiero rodził się ich związek. Co to daje? Autorka pokazuje, że miłość Weroniki do Oliwii nie przyszła łatwo – bohaterka musiała się jej nauczyć. Wychowanie dziecka partnera, zbudowanie zdrowej relacji i wejście w taki model rodziny – to nie są kwestie, które przychodzą z dnia na dzień. Po dziewięciu latach Oliwia i Weronika są już na etapie, kiedy ich więź jest silna. 

Autorka podejmuje wiele aspektów, które prowokują do przemyśleń. Dla mnie jedną z ważniejszych jest prawna regulacja związków – w tym przypadku przysposobienie dziecka. Autorka wplata w fabułę normy prawne, tym samym powieść nie jest oderwana od rzeczywistości.

Wiele wzruszeń, wiele emocji

Obca kobieta to powieść przede wszystkim pełna wzruszeń, ale budzi wiele emocji: współczucie, złość, brak zrozumienia. Magdalena Majcher posługuje się bardzo dobrym stylem – chociaż powieść to przede wszystkim obraz uczuć Weroniki, to Autorka była przy tym bardzo konkretna. 

Fabuła jest oparta przede wszystkim o perspektywę głównej bohaterki, brakowało mi tutaj ujęcia punktu widzenia Oliwii. Zdaję sobie też sprawę, że w takim wypadku ta historia byłaby skonstruowana całkiem inaczej i nie byłaby tak wyjątkowa. 

Obca kobieta – nieszablonowa powieść obyczajowa

Obca kobieta to nie jest słodka powieść obyczajowa, w której los sprzyja bohaterom. To opowieść o trudnej miłości, o którą trzeba dbać, której trzeba się nauczyć i niejednokrotnie o nią walczyć. Jeżeli szukacie wiarygodnej, ale też emocjonującej powieści obyczajowej z niebanalną fabułą – Obca kobieta z pewnością się sprawdzi.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz recenzencki

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 15.09.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #31 – najlepsze książki w Polsce i USA

Danuta Awolusi: “Macochy”. Powieść obyczajowa ze szczyptą cukru

Natasza Socha: “Dom marionetek”. Kto tak naprawdę jest ofiarą zemsty?

Emily Houghton: “Zanim cię zobaczę”. Niebanalna książka o miłości

Dodaj komentarz