Magdalena Kawka: “Nowy początek”. Trzeci tom sagi “Lwowska odyseja”
Magdalena Kawka: "Nowy początek"

Magdalena Kawka: “Nowy początek”. Trzeci tom sagi “Lwowska odyseja”

Wydawałoby się, że tytuł Nowy początek zwiastuje narodziny nowego lepszego życia. Nic bardziej mylnego. Magdalena Kawka pokazała, że świat po wojnie był rzeczywiście nowy – ale niekoniecznie przyjazny.

Wyjazd z Lwowa

Wojna się skończyła. Rodzina Lindnerów zostaje zmuszona do opuszczenia Lwowa. Po wielu tygodniach trudnej podróży trafiają na Ziemie Odzyskane – do Gryfowa. Tam osiedlają się i próbują ułożyć swoje życie w powojennej rzeczywistości.

Nowy początek po wojnie

Nowy początek  to trzeci tom sagi Lwowska odyseja. Właśnie w tym momencie poznałam rodzinę Lindnerów. Nie miałam jednak problemu, żeby zrozumieć fabułę książki. 

Magdalena Kawka przez losy rodziny bardzo obrazowo pokazuje czytelnikom jak wyglądała rzeczywistość po II wojnie światowej, przede wszystkim wysiedleńców. Przekonywująco opisała długą i ciężką podróż w wagonach bydlęcych i wszystkie przeszkody, z jakimi spotkali się bohaterowie. Zobrazowała tęsknotę i ból bohaterów, próby pogodzenia się z życiem w nowym miejscu. 

Magdalena Kawka pokazuje, że koniec wojny stał się punktem zwrotnym, który nie oznacza spektakularnych zmian na dobre. Ludzie odzwyczaili się od życia w pokoju i bezpieczeństwie. Wciąż jest w nich nienawiść, zasady moralne nie obowiązują. Powieść Nowy początek to obraz strat, jakie ponieśli bohaterowie po wojnie: utrata domu, tożsamości, zdrowia, bliskich.

Nowy początek – trzeci tom sagi Lwowska odyseja

Zazdroszczę czytelnikom Magdaleny Kawki, którzy znają wcześniejsze tomy sagi. Ja poznałam bohaterów dopiero podczas lektury części Nowy początek. Autorka przybliża losy bohaterów tak, że nie sposób nie czuć się z nimi związanym. Swoimi opisami sprawia, że czytelnik odczuwa strach, ból i trudy, z jakimi spotkali się Lindnerowie.

Jednocześnie Magdalena Kawka nie szokowała na siłę. Jej opisy były bardzo wiarygodne, nie były koloryzowane po to, by przyciągnąć uwagę czytelnika.

Realizm w powieści Nowy początek

Nowy początek to nie jest powieść, która niesie za sobą pozytywny przekaz. Magdalena Kawka nie daje tu żadnego światła w tunelu, by czytelnik mógł poczuć swego rodzaju spokój. Książka budzi trudne i intensywne emocje oraz angażuje czytelnika w losy Lindnerów. Pokazanie czasów po II wojnie światowej z perspektywy przeciętnych ludzi, przesiedleńców i Niemców nie jest przeinaczone na korzyść ubarwienia historii

Powieść została przerwana w zaskakującym momencie, gdy część wątków nie została rozwiązana. Liczę więc na kontynuację tej sagi.


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 16.11.2021.

Książkę możesz kupić m.in. tutaj.

Cykl Lwowska odyseja – kolejność:

  1. Pora westchnień, pora burz
  2. Powrót z piekła
  3. Nowy początek

Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #41 – bestsellery w Polsce i USA

Najlepsze książki 2020 roku według “The New York Times”

Barbara Kwinta: “Chwała meksykańskim zakonnicom”. Powieść obyczajowa w 100% z naturalnych materiałów

Charlotte Wood: “Każda z nich”. Wiek to nie tylko liczba

Dodaj komentarz