Lisa Gardner: “W ukryciu”. Thriller na jesienne wieczory (i nie tylko)

Psychopatyczny morderca, ruiny zakładu psychiatrycznego i poszukiwanie swojej tożsamości. Thriller Lisy Gardner W ukryciu nie pozwala się nudzić.

Sześć zmumifikowanych ciał

Na terenie byłego zakładu psychiatrycznego kilku nastolatków trafia na makabryczne znalezisko – znajdują sześć zmumifikowanych ciał małych dziewczynek. Jedną z nich od razu udaje się zidentyfikować. To Anabelle M. Granger. 

Tanya odkąd skończyła 7 lat wciąż uciekała. Wraz z rodzicami zmieniała tożsamość i miejsce zamieszkania. Gdy słyszy o znalezisku, okazuje się, że jedna z dziewczynek nazywała się dokładnie tak samo, jak ona przed pierwszą ucieczką. 

D.D. Warren oraz Bobby Dodge prowadzą w tej sprawie śledztwo. Okazuje się, że Anabelle wciąż żyje.

Życie w ukryciu

W ukryciu to thriller kryminalny, którego atmosferą Autorka zaraża od pierwszej strony. 

Główną bohaterką jest Anabelle. Już w dzieciństwie rodzice pozbawili ją tożsamości odbierając jej z dnia na dzień imię i uciekając z jedynego domu, jaki znała. Sytuacja powtarzała się jeszcze wiele razy w ich życiu. 

Lisa Gardner skonstruowała tę bohaterkę z niebywałą precyzją – tu niczego nie brakuje. Z perspektywy Anabelle jest prowadzona narracja pierwszoosobowa, dzięki czemu doświadczamy jej poczucia strachu i zagubienia. Problemy z psychiką i trudności w budowaniu relacji z ludźmi nie są znane nawet jej samej. Zostajemy wciągnięci w poszukiwanie prawdy o życiu Anabelle, powodów ciągłej ucieczki i związku z zamordowanymi dziewczynkami. 

W ukryciu – układanka z wieloma elementami

Atmosferę thrillera W ukryciu budują makabryczne odkrycia, tajemnice, trudne śledztwo, zmęczenie, osaczenie, psychopatyczny nieuchwytny morderca, przeszłość, od której nie można się uwolnić. A dopełniają ruiny zakładu psychiatrycznego. I, chociaż śledztwo jest mozolne, a wątków pobocznych sporo, to wszystkie elementy do siebie pasują. W ukryciu czyta się na jednym wdechu, fabuła jest nieprzewidywalna, a akcja szybka.

Lisa Gardner wodzi czytelnika za nos. Miałam wrażenie, że sama podsuwała tropy, które miały świadczyć o rozwiązaniu zagadki. Finał był zaskakujący – całkowicie inny niż można było przewidywać w trakcie czytania.

W ukryciu – thriller na jesienne wieczory (i nie tylko)

W ukryciu to rewelacyjnie skonstruowany thriller kryminalny. Lisa Gardner zbudowała kapitalny klimat, zaskakujące zwroty akcji i zaskakujące rozwiązanie intrygi. Największą zaletą są natomiast bohaterowie – każdy z nich dopracowany. Chociaż w trakcie lektury wydawało mi się, że poboczne wątki spowalniają akcję, okazało się, że nic nie pojawiło się w fabule bez powodu. Lisa Gardner, jak zawsze zresztą, nie zawiodła 🙂


Wydawca: Wydawnictwo Albatros – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller/ kryminał

Premiera wydania: 15.09.2021.


Może Cię zainteresować:

Lisa Gardner: “Czyste zło”. Gatunek: thriller kryminalny nieodkładalny

Alex Michaelides: “Boginie”. Klimatyczny thriller psychologiczny

Robert Małecki: “Najsłabsze ogniwo”. Thriller o sile rodzinnych więzów

Dodaj komentarz