Lisa Gardner: “Czyste zło”. Gatunek: thriller kryminalny nieodkładalny

Lisa Gardner: “Czyste zło”. Gatunek: thriller kryminalny nieodkładalny

Sekrety małego miasteczka. Makabryczne zbrodnie z przeszłości. Śledztwo, które rodzi pytania, a nie daje żadnych odpowiedzi. Jedyny świadek, który nic nie mówi. Czy to przepis na wciągający thriller? Czyste zło to najnowszy thriller Lisy Gardner.

Czyste zło ukryte w górach

W górach w Georgii wykopano szkielet młodej kobiety. Minęło wiele tygodni, zanim udało się ustalić, kim była. Wydaje się, że to odkrycie może mieć związek ze zbrodniami nieżyjącego już psychopaty Nessa.

Sprawę próbują rozwiązać dwie kobiety: agentka FBI Kimberly Quincy, detektyw bostońskiej policji D.D. Warren. Do śledztwa angażują Florę – jedyną ofiarę psychopaty, która przeżyła. Ona mogłaby składać dowody w całość, bo miała okazję dobrze poznać swojego oprawcę.

Czy zło może być czyste?

Thrillery kryminalne Lisy Gardner wciągają czytelnika już od pierwszych stron. Nie trzeba czekać na rozwój akcji – już od samego początku trzymają w napięciu. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego thrillera tej autorki.

Czyste zło zostało tak skonstruowane, by czytelnik był zaangażowany w lekturę od pierwszej do ostatniej strony. Warstwa kryminalna może być dla polskiego odbiorcy nieco skomplikowana, ponieważ inne są realia śledztwa. Prowadzą je przedstawiciele trzech instytucji: agentka FBI, detektyw bostońskiej policji, a także szeryf hrabstwa. Jednak to nie zakłóca ogólnego odbioru. Wiadomo, dlaczego prowadzono śledztwo… ale czy wiadomo, w jakiej sprawie?

Skąd się wzięło czyste zło?

Wiadomo, że znaleziono część szkieletu młodej kobiety, ale to stanowi tylko początek. Z czasem okazało się, że góry w Georgii skrywają makabryczne tajemnice. Rodzą coraz więcej pytań. Nie tylko o to, kto odpowiada za zbrodnie. Czy psychopatyczny oprawca Flory ma z tym coś wspólnego, skoro kobieta nawet nie jest pewna, czy była w tym miejscu przetrzymywana? Co łączy ofiary? 

Śledztwo zamiast rozpędzać się, z czasem jest coraz bardziej skomplikowane. Śledczy stają się bezradni wobec przestępstw, których z pozoru nie łączy nic poza małym miastem, w którym są dokonywane odkrycia.  

Powstaje coraz więcej elementów, które do niczego nie pasują, ale nie można ich zignorować. Makabryczne odkrycia nie są przestawione w taki sposób, żeby wzbudzać niesmak, ale współczucie wobec ofiar. Dlatego trzy główne bohaterki – dwie matki i jedna zmagająca się z ogromną traumą – są zdeterminowane, by pomścić zło. To pomaga odsunąć wszelki strach i napędza je do działania. Akcja jest ukazana z ich perspektywy. 

Nieodkładalny thriller kryminalny 

Bohaterki – każda z nich inna, ale wszystkie zdeterminowane. Małe miasto i rozległe górskie lasy – dążenie do zdemaskowania ich sekretów powoduje kolejne zbrodnie. Ponadto: zaskakujące zwroty akcji, efektowny pomysł na głównego świadka i wciągająca fabuła.

Spodziewałam się dobrego thrillera, a otrzymałam jeden z lepszych, jakie czytałam w ostatnim czasie.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 19.05.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Kategoria: thriller

Rok wydania: 2021

Thriller z gatunku nieodkładalnych to również ten – sprawdź!

Lubisz kryminały retro? To może Ci się spodobać 🙂

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz