“Lato z Ritą” – Anna Szczęsna. Książka na lato – recenzja
Anna Szczęsna: "Lato z Ritą"

“Lato z Ritą” – Anna Szczęsna. Książka na lato – recenzja

Idealna książka na leniwe letnie popołudnie? Przeczytajcie o powieści obyczajowej „Lato z Ritą” Anny Szczesnej. 

W Starej Dobrej

Stara Dobra to niewielkie miasteczko, w którym każdy każdego zna. Od lat wszystko toczy się swoim rytmem, który pewnego dnia zakłóca przyjazd tajemniczej kobiety. 

Nikt nie spodziewał się przemian, które zaszły chwilę później. Mężczyźni nagle zmienili podejście do kobiet, a te z kolei zaczęły się martwić, jaki związek ma z tym tajemnicza Rita

Lato z Ritą – Anna Szczęsna z książką na lato

Szukacie idealnej książki na lato? W powieści Lato z Ritą znajdziecie wszystko, co potrzebne na leniwe ciepłe popołudnie z książką: wakacyjną atmosferę, sympatycznych bohaterów, lekką fabułę i przyjemny styl. 

Anna Szczęsna zabiera czytelników do małego miasteczka, do społeczności typowej dla takich miejsc. Tu kobiety (oraz niektórzy mężczyźni) nie wierzą w swoje możliwości, przyzwyczajone do tego, co trwa od wielu lat. Ale jest swojsko, bezpiecznie, więc nikt nawet nie pomyśli, że mogłoby być inaczej. 

Lato z Ritą – kim jest główna bohaterka?

Fabuła książki Lato z Ritą jest skoncentrowana na przemianach, jakie zachodzą w mieszkańcach Starej Dobrej. Autorka przedstawia bohaterów, wśród których każdy znajdzie kogoś interesującego dla siebie: samotną bibliotekarkę i byłego nauczyciela z problemem alkoholowym, dziewczynę, która poświęciła karierę dla rodziców, żony poświęcające całe życie mężom i dzieciom. 

To nie tytułowa Rita odgrywa tu główną rolę, ale to, co jej obecność zapoczątkowała. Ta ciekawa konstrukcja jest okraszona przyjemnym i lekkim stylem Anny Szczęsnej. Autorka z jednej strony oddała charakter swoich bohaterów, czyniąc ich bliskich czytelnikom, a z drugiej zwróciła uwagę na problem kobiet uwiązanych do swojej codzienności. Nie zabrakło też lekkiego poczucia humoru.

Lato z Ritą – lekka i refleksyjna książka na lato

Lato z Ritą to kapitalna książka na lato. Anna Szczęsna gwarantuje przyjemną rozrywkę, ale też przywołuje refleksję: nie wszystko, co stare i dobre musi takie pozostać – może być lepiej.


Wydawca: Wydawnictwo Filia – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 14.06.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #75

“Zagubiona pszczoła” – Patrycja Żurek. Recenzja patronacka

“Każde kolejne lato” – Carley Fortune. Wakacyjny comfort read

Dodaj komentarz