Krzycz, jeśli żyjesz to debiut Cyryla Sone. Ten polski kryminał to nie tylko sprawa zabójstwa: to wyjątkowy obraz ukazujący pracę prokuratora, bananową młodzież i Gdańsk.
Intrygujący tatuaż
W jesienny poranek znaleziono dryfujące w Strzyży ciało młodej dziewczyny. Sprawa trafia do Konrada Kroona – aroganckiego, ale też świetnego prokuratora. Oględziny nie wskazują na działanie osób trzecich, jednak praktykujący student prawa dostrzega na ręce dziewczyny tatuaż ze słowami “Krzycz, jeśli żyjesz”.
Krzycz, jeśli żyjesz – gdańska bananowa młodzież
Krzycz, jeśli żyjesz to debiut Cyryla Sone. I szczerze – mam wrażenie, że ktoś mnie tu robi w jajo. Naprawdę to debiut?
Kryminał intryguje już od pierwszych stron. Cyryl Sone wprowadza czytelnika do świata bananowej młodzieży – gdańskich dwudziestolatków, którzy za nic mają obowiązujące powszechnie reguły. Razem z kilkorgiem bohaterów przeżywamy lato, które dla nich stanie się niezapomniane. Autor wiedział, jak zaangażować czytelnika – dialogi bohaterów, brak granic, poczucie wolności w najróżniejszych aspektach. Wszystko jest bardzo odległe od tego, czym na co dzień żyję, a jednocześnie wiarygodnie przedstawione, więc angażuje aż do samego końca powieści.
Krzycz, jeśli żyjesz – zajmujący polski kryminał
Jednocześnie Cyryl Sone wciąga czytelnika w sprawę kryminalną, którą obserwujemy z kilku perspektyw. Jesteśmy zarówno w samym środku wydarzeń, ale też poznajemy sprawę od strony działań policji i prokuratury oraz z perspektywy Gustawa, który nie wierzy w oficjalną wersję wydarzeń. Duszna atmosfera, niepokój, obsesja, obłęd i szukanie granic zdrowego rozsądku – to wszystko tworzy kryminał, od którego nie sposób się oderwać.
Warto zaznaczyć, że Cyryl Sone jest z zawodu prokuratorem, więc czytelnik ma okazję obserwować pracę Kroona z perspektywy kogoś, kto zna ją od podszewki. Jest to precyzyjny obraz, a Autor opisuje realia pracy w sposób jednocześnie wnikliwy i zajmujący.
I oczywiście Gdańsk. Cyryl Sone obrazuje miasto tak, jakby czytelnik sam przemierzał jego ulice z bohaterami. Ta książka będzie więc prawdziwą gratką dla osób dobrze znających Trójmiasto.
Krzycz, jeśli żyjesz – nowa jakość w polskim kryminale
Krzycz, jeśli żyjesz to książka, która nadaje polskim kryminałom nową jakość. Dla mnie jest jednym z lepszych przeczytanych w ostatnim czasie i wskakuje do tegorocznej topki. Szczerze polecam i czekam niecierpliwie na kolejną część tej serii.
Wydawca: Znak Koncept – dziękuję za egzemplarz do recenzji
Kategoria” kryminał
Premiera: 26.10.2022
Może Cię zainteresować:
Najlepsze książki – październik 2022. Moje Top 3
Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #70
“Sieroty” – Igor Brejdygant. Polski kryminał w wyśmienitym stylu
“Krzywda” – Marek Stelar. Druga część serii z aspirantem Przyworskim