Dagmara Andryka: “Król”. Pierwsza część tetralogii
Dagmara Andryka: "Król"

Dagmara Andryka: “Król”. Pierwsza część tetralogii

Król to początek nowego cyklu kryminałów Dagmary Andryki. Wciągająca intryga, ciekawe główne bohaterki i umiejętne połączenie warstwy obyczajowej z kryminalną. Zapowiada się ciekawa seria!

W poszukiwaniu kreta

Prezes firmy farmaceutycznej podejrzewa, że jeden z jego pracowników współpracuje z konkurencją i przekazuje jej dane. Prosi o pomoc Annę Marię Kier – byłą warszawską policjantkę. Kobieta potrzebuje pieniędzy, więc zgadza się przyjąć zlecenie. Fikcyjne zatrudnienie ma pomóc jej wniknąć w środowisko korporacji.

Król – pierwsza część tetralogii

Król to początek serii kryminalnej Dagmary Andryki z dwiema oryginalnymi bohaterkami. Powieść w dużej mierze opiera się na warstwie obyczajowej, dzięki której czytelnik ma szansę poznać przede wszystkim sytuację rodzinną, przeszłość i karierę zawodową Anny Marii Kier. 

Jednak intryga kryminalna jest niemniej ciekawa i Autorka umiejętnie połączyła oba wątki. Dagmara Andryka wskazuje czytelnikowi możliwych podejrzanych, wodzi za nos i zachęca do samodzielnego rozwiązania zagadki. 

Ciekawe jest to, jak Anna musi sobie radzić w nowej roli – ma znacznie mniejsze możliwości niż wtedy, gdy pracowała w policji, więc próbuje innych sposobów na dotarcie do prawdy. Ważna jest tu rola Wandy i jej umiejętności. Żałuję, że zostało jej poświęcone niewiele miejsca, jednak liczę, że to się zmieni przy okazji kolejnych części.

Król – oryginalna główna bohaterka

Kryminał Król czyta się niezwykle sprawnie. Autorka ma lekkie pióro i potrafiła od początku do końca utrzymać moje zainteresowanie. Na to wpływa też układ tej książki: krótkie rozdziały, w nich podrozdziały. Akcja jest dynamiczna, a do lektury stale chce się wracać, żeby poznać rozwiązanie zagadki.

Na uwagę zasługuje główna bohaterka. Świetna zaangażowana policjantka, ale niekoniecznie idealna matka i żona. Przez całe życie obracała się wśród mężczyzn, którym stale musiała udowadniać, że jest tyle samo warta, co oni. Jej sytuacja rodzinna wpływa na przebieg fabuły i wydaje się, że podobnie będzie w kolejnych częściach. To sprawia, że połączenie warstwy kryminalnej i obyczajowej jest w tej powieści całkiem naturalne.

Król – obiecujący początek nowej serii

Król to bardzo dobry początek nowej serii. Myślę, że książka przypadnie do gustu tym, którzy będą chcieli zrobić sobie przerwę od surowych i brutalnych kryminałów, ale także tym, którzy stawiają na lżejsze pozycje książkowe.


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 12.04.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #60

Hanna Greń: “Gasnące światło”. Polski kryminał obyczajowy

Zuzanna Gajewska: “Burza”. Polski kryminał z oryginalną bohaterką

Dodaj komentarz