Kristin Hannah: “Pozwól odejść”. Kontynuacja “Firefly Lane”
Kristin Hannah: "Pozwól odejść"

Kristin Hannah: “Pozwól odejść”. Kontynuacja “Firefly Lane”

Wydawałoby się, że zakończenie Firefly Lane będzie pożegnaniem z bohaterami. Kristin Hannah pokazała jednak ich dalsze losy w powieści Pozwól odejść. Jeżeli nie czytaliście Firefly Lane – uspokajam – w mojej recenzji nie znajdziecie spoilerów 🙂

Co po Firefly Lane?

Traumatyczne wydarzenia, kończące Firefly Lane odcisnęły piętno na bohaterach. Kilka lat później wciąż sobie z nimi nie radzą. Kariera Tully zakończyła się z dnia na dzień, a córka Kate – Marah – uciekła z domu i rodzina nie ma z nią kontaktu od wielu miesięcy. 

Pozwól odejść – Tully&Marah

W powieści Pozwól odejść uwaga została skupiona na trzech bohaterkach: Tully, jej matce Chmurze oraz Marah. Tully i Marah mierzą się z depresją, a Kristin Hannah pisała o chorobie w sposób delikatny, z odpowiednią wrażliwością. Autorka pokazała złożoność ludzkich emocji oraz jasno zaznaczyła potrzebę uwrażliwienia się na uczucia bliskich. Zobrazowała skutki braku tej wrażliwości dla osoby chorej, a także konieczność mierzenia się z poczuciem winy jej bliskich.

W trakcie lektury wrażenie, że Kristin Hannah za dużo miejsca poświęciła na próby poradzenia sobie z emocjami, odsuwając na bok wszystkie inne wątki. Byłam także zaskoczona metodami leczenia, jakich podjęła psychiatra bohaterek oraz tym, że Autorka jej z tego nie rozliczyła.

Pozwól odejść – poznaj Chmurę

Największym pozytywnym zaskoczeniem w powieści Pozwól odejść była możliwość poznania Dorothy, która przez całe życie kazała mówić na siebie Chmura. Kobieta nigdy nie zaangażowała się w bycie matką, co w szczególny sposób naznaczyło Tully. Czytelnik będzie miał okazję do zaznajomienia się z niezwykle trudnym dzieciństwem starszej już kobiety oraz ranami, jakich doznała. Bohaterka otrzyma szansę, by nadrobić straty wobec córki – jednak okoliczności będą wyjątkowe. Historia Dorothy jest wyjątkowo wzruszająca, pokazuje siłę woli i moc wybaczania – sobie i bliskim.

Pozwól odejść – niezbędne uzupełnienie Firefly Lane

Pozwól odejść to powieść niełatwa. Przepełniona jest smutkiem, cierpieniem bohaterów, trudnymi dylematami. Stanowi pewnego rodzaju dopełnienie Firefly Lane. Dopiero na ostatnich stronach okazało się, że było ono po prostu niezbędne.


Wydawca: Świat Książki

Kategoria: literatura piękna

Premiera: 29.09.2021.

Książkę Pozwól odejść przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiążka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

The Goodreads Choice Awards 2021 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Listopad 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Kristin Hannah: “Firefly Lane”. Książka o kobietach dla kobiet

Kristin Hannah: “Rzeczy, które czynimy z miłości”. Emocje na pierwszym planie

Dodaj komentarz