Kozioł to debiutancki kryminał Przemysława Kowalewskiego. Napisany z kapitalnym przygotowaniem oraz z myślą o czytelnikach o naprawdę mocnych nerwach.
Szczecin lat 50-tych
W szczecińskim szpitalu dochodzi do podejrzanych zgonów. Chorzy umierają w dziwnych okolicznościach, a jeden z lekarzy ma podejrzenia co do tego, jaka choroba do tego prowadzi.
Komendant Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej powołuje specjalny kilkuosobowy zespół, który ma zająć się sprawą, nadając jej klauzulę tajności.
Kozioł – debiutancki kryminał Przemysława Kowalewskiego
Kozioł to debiutancka powieść Przemysława Kowalewskiego. Autor zainspirował się sprawą zabójstwa Ireny Jarosz z 1952 roku, której oprawca – Józef Cyppek – kanibal, został nazwany Rzeźnikiem z Niebuszewa.
Przemysław Kowalewski doskonale przygotował się do napisania tego kryminału. Jego wiedza, poparta źródłami, została doskonale wpleciona w fabułę – to zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Dzięki temu Autor przybliża czytelnikom atmosferę lat 50-tych ubiegłego wieku: Szczecin, który wciąż nie otrząsnął się po wojnie, topografię miasta, panujące nastroje. Kozioł będzie wyjątkową gratką dla tych, którzy znają Szczecin – mają szansę odkryć miasto na nowo, poznać jego tajemnice i historie miejsc.
Kozioł – kryminał dla czytelników o mocnych nerwach
Ale Kozioł to przede wszystkim śledztwo prowadzone w latach 50-tych XX wieku. Zawiłe, wciągające, a przede wszystkim makabryczne. Ten kryminał to książka dla ludzi o mocnych nerwach. Przemysław Kowalewski serwuje wyjątkowo obrazowe i zatrważajace opisy, nie mając dla czytelnika wiele litości 🙂 To doskonale wpisywało się w całość, nadając powieści odpowiedniego tonu.
Innym atutem jest kreacja bohaterów, a tu szczególnie zwraca uwagę Ugne Galant oraz jego historia. Autor sprawnie wplata ją w śledztwo aż w końcu nadaje jej odpowiednie znaczenie dla całości.
Kozioł – niełatwa lektura
Kozioł Przemysława Kowalewskiego – pomimo tego, że akcja była dynamiczna, a styl Autora bardzo przystępny – to nie była dla mnie łatwa w odbiorze lektura. Nie znaczy to, że była zła, a tyle, że wymagała skupienia, zaangażowania i czasu. Gwarantuję, że było warto! Tym bardziej, że ostatnie strony zostawiają czytelnika ze szczęką na podłodze. Polecam!
Wydawca: Wydawnictwo Filia/ Filia Mroczna Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji
Kategoria: kryminał
Premiera: 31.05.2023.
Może Cię zainteresować:
Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #72