“Konwersja” – Piotr Rogoża. Przerażająco prawdopodobna historia
Piotr Rogoża: "Konwersja"

“Konwersja” – Piotr Rogoża. Przerażająco prawdopodobna historia

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jakim stopniu internet kształtuje nasze opinie i postawy? Piotr Rogoża w swoim thrillerze Konwersja przedstawia przerażająco prawdopodobną wersję wydarzeń. Trudno pozostać wobec niej obojętnym.

Spisek?

Adrian Klimke to manager pracujący nad karierą młodej polsko-syryjskiej piosenkarki. Tymczasem blogerka modowa popełnia samobójstwo. W sprawę chce zaangażować się Helena Różewicz, która dostrzega dziwny znak, jakiego używała dziewczyna. Z czasem okazuje się, że podobny gest wykonywało kilku innych influancerów. 

Czy Helena trafiła na jakiś spisek? I dlaczego Adrian zaczyna widywać swoją dziewczynę, która przecież zginęła w wypadku kilka lat wcześniej?

Konwersja – thriller, który jest dużym zaskoczeniem

Ta książka to duże zaskoczenie! Konwersja wyszła poza granice, w ramach których zazwyczaj oscylują thrillery. Ten autorstwa Piotra Rogoży jest znacznie bardziej przerażający tym bardziej, że tak prawdopodobny.

Piotr Rogoża wciąga czytelnika w świat, w którym nic nie dzieje się przez przypadek. Tu nie podejmuje się samodzielnych decyzji, a manipulacja osiągnęła tak szeroką skalę, że nikt już jej nie zauważa. Influancer staje się ostatnim ogniwem systemu, który kształtuje opinie i nastroje publiczne. To wydaje się proste i niby jesteśmy na co dzień tego świadomi, jednak Piotr Rogoża na tyle wyolbrzymił pracę tego systemu, że czytelnik nie może wobec tego przejść obojętnie.

Konwersja – thriller z niesamowitą atmosferą

Konwersja ma wyjątkowy klimat, ale nie taki, który od pierwszej strony wciągnie czytelnika. Sama potrzebowałam czasu, żeby wejść w atmosferę tego thrillera. Było duszno, mrocznie, nieraz brutalnie, ale przede wszystkim świat przedstawiony w Konwersji trudno uchwycić. Zdaje się nierealny i z pewnością nie jest bliski odbiorcy. Z czasem jednak zagrożenie, które odczuwają bohaterowie, przenosi się na czytelnika, a zatarcie granic poza wyobraźnią a rzeczywistym światem jest utrudnieniem w odbiorze fabuły, ale jednocześnie ogromnym plusem tej powieści.

Styl Autora dla mnie był dość nierówny. Początkowo akcja była spowalniana przez dygresje i opisy, jednak w połowie książki nagle ruszyła z kopyta. Od tego momentu trudno było odłożyć książkę przez poznaniem zakończenia.

Konwersja – przerażająco prawdopodobny thriller

Konwersja to thriller zdecydowanie dla czytelników, którzy oczekują czegoś więcej: nie tylko świetnej rozrywki, ale także pola do refleksji. Piotr Rogoża wiedział, czym zaintrygować – przecież świat social mediów z pewnością wielu jego czytelnikom jest bliski. Trudno więc być obojętnym wobec tej historii.


Wydawca: Wydawnictwo Marginesy – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 25.08.2022.


Może Cię zainteresować:

“Idealna” – H.C. Warner. Idealny thriller psychologiczny?

“Pielęgniarka” – J. A. Corrigan. Thriller psychologiczny z wątkiem medycznym w tle

“Labirynt” – Piotr Borlik zaprasza do gry. Thriller psychologiczny

Dodaj komentarz