“Koniec z zazdrością!” – Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi. Recenzja książki dla przedszkolaków

“Koniec z zazdrością!” – Caroline Pellissier, Virginie Aladjidi. Recenzja książki dla przedszkolaków

Dawno nie było, ale warto do tego wrócić 🙂 Zapraszam Was na pierwszą od dawna recenzję książki dla przedszkolaków. Na tapet bierzemy historię przyjaciół z sawanny: Koniec z zazdrością! 

Przyjaciele z sawanny

Szakal Feluś z daleka obserwuje bawiących się razem przyjaciół. Mieszkańcy sawanny świetnie się bawią, ale Felusia nikt nie zaprosił do zabawy, dlatego ten szuka sposobów, żeby ich zdenerwować i sprawić przykrość.

Koniec z zazdrością! – książka dla przedszkolaków

Koniec z zazdrością to książeczka polecana dzieciom w wieku przedszkolnym i została zainspirowana metodą komunikacji Marshalla Rosenberga – Porozumienie bez Przemocy.

Bohaterowie książeczki to grupa przyjaciół – zwierząt zamieszkujących sawannę. Jeden z nich – Feluś – czuje się odrzucony przez małpkę, zebrę, hipopotama i flamingi. Odrzucenie powoduje w nim złość, którą wyładowuje na przyjaciołach – kradnie ich piłkę. Konflikt narasta, przez co podział robi się większy. 

To książeczka doskonale obrazująca emocje, które przeżywają dzieci. Zazdrość, złość, smutek, spokój, ulga – wszystkie je oddają ilustracje. Muszę przyznać, że nie przypadły mi one początkowo do gustu, jednak wspólne czytanie z dziećmi udowodniło, że dla nich są w porządku i obrazują to, co powinny.

Koniec z zazdrością! – o trudnej emocji

Kto nie czuł nigdy zazdrości? Myślę, że to dość trudna emocja dla dorosłych, a dla dzieci w wieku przedszkolnym ciężka do zrozumienia. W książeczce Koniec z zazdrością! doceniam to, że historia nie dotyczy rzeczy materialnych, a relacji międzyludzkich – jeszcze trudniejszych do ogarnięcia. Pojawia się w niej żyrafa Teresa, która tłumaczy Felusiowi jego uczucia i pomaga znaleźć rozwiązanie, ale przy tym nie ocenia. 

Na ostatniej stronie rodzice znajdą podpowiedzi, które zachęcają do rozmowy na temat zazdrości i możliwości rozwiązania konfliktów bez przemocy, a za pomocą rozmowy.

Koniec z zazdrością! – książka dla starszych i młodszych przedszkolaków

Każde z moich dzieci – maluch i starszak – inaczej odebrało książeczkę Koniec z zazdrością! Dla młodszego najważniejsze były zwierzęta i to co przeżywają. Starszy z kolei przysłuchiwał się historii, dopytywał o treść, a po przeczytaniu dopytywał o to, czym jest zazdrość i kiedy on sam może ją przeżywać. Dla mnie to dowód na to, że książka spełniła swoje zadanie 🙂


Wydawca: Wydawnictwo Publicat/ Wydawnictwo Papilon – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: książka dla dzieci

Premiera: 25.01.2023.


Może Cię zainteresować:

Barbara Supeł: “Kapitan Kiwi. Pogromca straszków”. Superbohater rusza na pomoc dzieciom…i rodzicom

Paul McCartney “Hej, Przedziadku!”. Jak być dziadkiem, to pełną gębą!

Dodaj komentarz