“Kobieta z kabiny dziesiątej” – Ruth Ware. Recenzja thrillera psychologicznego
Ruth Ware: "Kobieta z kabiny dziesiątej"

“Kobieta z kabiny dziesiątej” – Ruth Ware. Recenzja thrillera psychologicznego

Kobieta z kabiny dziesiątej to prawdziwie klaustrofobiczny thriller Ruth Ware, który skutecznie łączy tajemnicę i napięcie w zamkniętej przestrzeni luksusowego statku. W tej powieści każdy zakamarek i niepewna spojrzenie pasażerów sprawiają, że rośnie poczucie zagrożenia i paranoi.

Luksusowa wycieczka

Lo Blacklock przeżywa traumę po włamaniu do jej mieszkania. Nie mając czasu na przemyślenia, szykuje się do wyjątkowej podróży służbowej – rejsu luksusowym statkiem. Ma to być okazja do zdobycia ważnych kontaktów w branży podróżniczej. 

Podczas rejsu Lo jest świadkiem wydarzenia, które całkowicie odmienia jej wyjazd. Jest przekonana, że widziała, jak kobieta zostaje wyrzucona za burtę. 

Kobieta z kabiny dziesiątej – świetnie skonstruowany thriller psychologiczny Ruth Ware

Kobieta z kabiny dziesiątej Ruth Ware to świetnie skonstruowany thriller psychologiczny, w którym jednym z głównych elementów budujących napięcie jest klaustrofobiczna atmosfera. Intensyfikuje się ona wraz z kolejnymi stronami, a Autorka każdy z elementów powieści skoncentrowała właśnie na tym doznaniu

Ruth Ware umiejętnie wykorzystuje zamkniętą przestrzeń luksusowego statku. Efekt klaustrofobii buduje poprzez detaliczne opisy wnętrz, które, mimo swojego luksusu, stają się miejscem niepokoju i ograniczeń. Opisuje małe, zamknięte przestrzenie, takie jak kabiny, które zamiast poczucia intymności, wywołują wrażenie pułapki. A że na statku rozgrywa się większość akcji, poczucie uwięzienia i izolacji będzie towarzyszyło czytelnikowi przez całą powieść.

Kobieta z kabiny dziesiątej – pełen emocji thriller psychologiczny

Klaustrofobiczna atmosfera thrillera Kobieta z kabiny dziesiątej jest dodatkowo potęgowana przez narrację skupiającą się na wewnętrznych przeżyciach i emocjach głównej bohaterki. Jej stan psychiczny, wzmocniony przez wcześniejsze traumatyczne przeżycie i obawy, że jej obserwacje mogą być niewiarygodne, dodaje do historii element paranoi. Czytelnik, podobnie jak Lo, zaczyna kwestionować rzeczywistość i własne odczucia, co sprawia, że napięcie wzrasta.

Z głównym ciągiem fabularnym Autorka przeplata skrawki informacji z zewnątrz. Mogą one być chwilowym oddechem od dusznej atmosfery, ale jednocześnie zwiększają poczucie pewnej nieuchronności.

Kobieta z kabiny dziesiątej – thriller psychologiczny idealny dla fanów gatunku

Podsumowując, Kobieta z kabiny dziesiątej to thriller psychologiczny, w którym nie tyle zewnętrzne wydarzenia, co wewnętrzny świat głównej bohaterki i klaustrofobiczna atmosfera stanowią o sile narracji. Szczerze polecam fanom gatunku!


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 11.10.2023.


Recenzje thrillerów, które mogą Cię zainteresować:

“Baltica” – Piotr Borlik. Prequel serii z Agatą Stec i Arturem Kamińskim

“Ta dziewczyna” – Ruth Ware. Thriller z motywem dark academia

“Konsultantka” – Ruth Heald. Recenzja thrillera psychologicznego

“Pomoc domowa” – Freida McFadden. Recenzja thrillera psychologicznego

Dodaj komentarz