Klaudia Bianek: “Jeśli tylko ty”. Recenzja pierwszego tomu serii “Nieobojętność”
Klaudia Bianek "Jeśli tylko ty"

Klaudia Bianek: “Jeśli tylko ty”. Recenzja pierwszego tomu serii “Nieobojętność”

Klaudia Bianek w swojej nowej powieści Jeśli tylko ty podjęła się trudnych tematów: niesłusznie skazanego mężczyzny i kobiety żyjącej w toksycznym związku. Czy w moim odczuciu podołała?

Agata i Kamil

Agata Targosz jest dziennikarką. Pracuje w gazecie, której właścicielem i redaktorem naczelnym jest jej mąż.

Kamil Przybora po 20 latach warunkowo opuszcza więzienie. Został, jak twierdzi: niesłusznie, skazany za brutalne zabójstwo syna znanego polityka.

O Kamilu jest głośno w całym kraju, a Agata dostaje za zadanie napisać o nim książkę. Najpierw jednak musi go namówić, żeby z nią współpracował.

Jeśli tylko ty – to jest powieść obyczajowa

Początkowo miałam problem z oceną książki Jeśli tylko ty. Musiałam chwilę nad nią pomyśleć i zmienić optykę. 

Klaudia Bianek podjęła temat, który ma potencjał na dobry kryminał. Kamil został uwikłany w grę polityczną, która miała na celu szybkie skazanie kogokolwiek za zabójstwo Złotego Chłopca. Agata zaś dotarła do informacji, które jasno wskazują, że w śledztwie zostały popełnione błędy. 

Jednak Autorka nie rozwija tego wątku. Nie ma tu żadnych szczegółów,bo Klaudia Bianek skupiła uwagę czytelnika na innej perspektywie tej historii.

Jeśli tylko ty – o pozorach i trudnych emocjach

Historię bohaterów Jeśli tylko ty czytelnik pozna z punktu widzenia dwójki głównych bohaterów.

Agata – pozornie szczęśliwa mężatka, zawodowo pełniona. Jednak nikt nie wie, że małżeństwo ze starszym bogatym mężczyzną było dla niej koniecznością, a teraz nie może się z niego wyrwać. Przepełnia ją irytacja, samotność i bezradność.

Kamil po dwudziestu latach w zamknięciu musi zmierzyć się z postępem technologicznym, działaniem mediów, życiem wśród ludzi, którzy nie są przestępcami.

To powieść obyczajowa napisana w bardzo emocjonalny sposób. Klaudia Bianek znakomicie oddała uczucia Agaty i Kamila, ich trudne sytuacje życiowe. Nie zapomina przy tym o akcji, która toczy się sprawnie. Dobrze współgra z oddaniem emocji bohaterów oraz ich ewolucją.

Pierwszy tom serii “Nieobojętność”

Jeśli tylko ty to pierwsza część serii Nieobojętność. Tematy, jakie podjęła Klaudia Bianek, są skomplikowane. Skrupulatna realizacja wątku niesłusznego skazania jest trudna i wymaga sporej wiedzy – nie znajdziemy tu takich szczegółów. Natomiast Klaudia Bianek podjęła się przedstawienia emocji bohaterów, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. To wymaga niesamowitego wyczucia, delikatności i empatii. I temu Autorka podołała. 


Wydawca: Czwarta Strona – dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 11.08.2020.


Może Cię zainteresować:

Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #35 – bestsellery w Polsce i USA

Emily Houghton: “Zanim cię zobaczę”. Niebanalna książka o miłości

Izabela M. Krasińska: “Ta, która odeszła”. Kombinacja powieści obyczajowej i thrillera domestic noir

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Grazyna st.

    Mam w planach tę powieść. Fajna recenzja.

    1. mrs-book

      Bardzo dziękuję:) udanej lektury! pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz