Adele Parks: “Kłamstwa, wszędzie kłamstwa”. Cena spełnionych marzeń
Adele Parks: "Kłamstwa, wszędzie kłamstwa"

Adele Parks: “Kłamstwa, wszędzie kłamstwa”. Cena spełnionych marzeń

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa to historia, która mogłaby się wydarzyć. Piramida kłamstw i problemy, z jakimi mierzy się małżeństwo Daisy i Simona prowadzi do tragedii. Ten thriller ma jednak wadę.

Cena spełnionych marzeń

Simon i Daisy to małżeństwo, które sporo ma za sobą. Przez wiele lat starali się o dziecko, więc Millie – ich 6-letnia córeczka – jest spełnieniem marzeń.

Dobra praca i zgrana paczka przyjaciół są dopełnieniem ich szczęśliwego życia. Daisy, nie chcąc psuć idealnego obrazka, nie martwi się tym, że Simon nadużywa alkoholu. Przecież wszystko ma pod kontrolą. Aż do pewnego przyjęcia.

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa – piramida kłamstw

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa to książka, którą gatunkowo przypisałabym do powieści obyczajowej i thrillera domestic noir. Powieść podzielona jest na dwie części, które opisują wydarzenia sprzed tragedii i trzy lata po niej. Samą historię poznajemy z perspektywy głównych bohaterów. 

Akcja od początku rozwija się bardzo powoli. Autorka skupiła się na tym, żeby dokładnie zarysować sytuację głównych bohaterów – ich przeszłość, aktualne problemy i życie w kłamstwie. Z czasem Adele Parks udowadnia, że było to konieczne, żeby czytelnik zrozumiał, że właśnie sytuacja życiowa – poczynając od dzieciństwa – ostatecznie doprowadziła do tragedii. Tragedia z kolei – do okoliczności, z jakimi ostatecznie mierzy się Daisy. 

Odbiorca zrozumie, że wszystkie te zdarzenia są konsekwencją narastającej piramidy kłamstw, braku szczerości i rozmów. Prawdę zaś pozna dopiero wtedy, kiedy sami bohaterowie na to pozwolą.

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa – o najmocniejszej i najsłabszej stronie thrillera

Niewątpliwym atutem powieści Kłamstwa, wszędzie kłamstwa są problemy społeczne, jakie podjęła Adele Parks. Bezpłodność czy alkoholizm wysokofunkcjonujący to tylko jedne z licznych. Książka nie jest krótka, więc Autorka sumiennie pokazuje, z czym one się wiążą i do jakich konsekwencji w ostateczności mogą doprowadzić.

Powieść ma też istotną wadę – jest nią zakończenie. Taki plot twist może robi wrażenie, ale jest dla mnie niewiarygodny. W kontekście całości powieści, która była mocno osadzona w realiach, psuje to ostateczny odbiór.

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa – to mogło się wydarzyć

Kłamstwa, wszędzie kłamstwa to powieść, którą czytałam z dużym zaangażowaniem. Autorka zadbała o to, żeby była wiarygodna i odnosiła się do realnych społecznych problemów. Z pewnością spodoba się tym czytelnikom, którzy cenią w thrillerach warstwę obyczajową. 


Wydawca: Wydawnictwo Kobiece – dziękuję za możliwość przedpremierowego zrecenzowania książki

Kategoria: thriller

Premiera: 26.01.2022.


Może Cię zainteresować:

Bestsellery 2021 “The New York Times”. Wybór redaktorów

Książkowa lista przebojów #46 – najlepsze książki w Polsce i USA

Lisa Jewell: “Idealna rodzina”. Od perswazji do manipulacji

Klaudia Muniak: “Terapia”. Kiedy rozmywa się granica między rzeczywistością a wyobraźnią

Dodaj komentarz