Karolina Winiarska: “W twoją stronę”. Polska powieść obyczajowa z rodzinną tajemnicą w tle

Karolina Winiarska: “W twoją stronę”. Polska powieść obyczajowa z rodzinną tajemnicą w tle

W twoją stronę to polska powieść obyczajowa z gatunku tych, które poruszają najgłębsze zakamarki duszy. Gra na emocjach, wciąga, zachęca do refleksji.

Podróż w stronę przeszłości i rodziny

Pewnej nocy Felicja odbiera telefon od swojej siostry. Łucja informuje ją, że koniecznie muszą odwiedzić babcię, ponieważ ta ma w planach sprzedaż domu.

Kobiety dzieli wszystko. Nie ma pomiędzy nimi siostrzanej więzi. Czy wspólny wyjazd zmieni ich relacje? Czy zetknięcie z przeszłością pozwoli im przewartościować życie?

W twoją stronę – czyli w stronę trudnych relacji rodzinnych

W twoją stronę to po pierwsze opowieść o skrzywdzonych relacjach rodzinnych.

Felicja jest o 9 lat młodsza od Łucji. Dorastały bez matki. Opiekę po jej wyjeździe przejęła nad Felicją starsza siostra oraz babcia Michalina.

Czytelnik pozna je w momencie, w którym obie stają na rozstaju. Felicja – kobieta porywcza, wyzwolona, żyjąca chwilą – odchodzi z dobrze płatnej pracy. Łucja to pełnoetatowa żona i matka. Jej małżeństwo przechodzi kryzys, który dostrzega tylko ona, mąż zaś jest ślepy na problemy. Bohaterka nie tylko czuje się samotna, ale też wypalona.

W twoją stronę to opowieść o tych dwóch kobietach. Decyzja ich matki zdecydowała, kim teraz są. Chociaż obie nie do końca sobie to jeszcze uświadomiły, wszelkie wybory są spowodowane tym, że dorastały bez niej, a w dzieciństwie musiały zmierzyć się z samotnością i opuszczeniem. Wyjazd do babci ma pomóc im rozprawić się z przeszłością i teraźniejszością. Wyznaczyć priorytety, odpowiedzieć, czym jest dla nich miłość i co może dać im szczęście. Być może to także okazja do tego, by wybaczyć sobie nawzajem i odbudować relacje.

W twoją stronę – czyli w stronę przeszłości

W powieści W twoją stronę nie tylko Łucja i Felicja są głównymi bohaterkami. Nie tylko one oraz nie tylko teraźniejszość. Akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych. Felicja ma okazję przeczytać pamiętnik, którego akcja zaczyna się w 1930 roku. To historia jej rodziny. Opowieść o czasach II wojny światowej, trudnych wyborach oraz strachu o siebie i dziecko, którym była wtedy babcia Michalina. Opisana historia urywa się nagle w momencie, kiedy dwie kobiety stają przed tragicznym wyborem.

Wokół przeszłości do dzisiaj roztacza się aura tajemnicy. Autorka ukazywała to we fragmentach, które nawiązywały do dawnych czasów lub w których brały udział bohaterki w podeszłym wieku. Tu nic nie jest oczywiste ani do końca osadzone w realnym świecie. Ponadto babcia Michalina występuje tutaj jako mądrość życiowa. To pod jej dachem Łucja i Felicja mają okazję do pojednania. Starsza kobieta nie dając jasnych wskazówek pomaga podjąć decyzję. 

Dla każdego coś dobrego

Szczerze mówiąc – ciężko określić o czym jest powieść W twoją stronę. Ale nie dlatego, że to obyczajówka o wszystkim i o niczym. Chodzi o to, że z tej książki każda czytelniczka wyciągnie coś innego dla siebie. 

W twoją stronę może być opowieścią o miłości oraz o tym, czym ona jest dla człowieka. To opowieść o tym, jakie role odgrywamy w życiu. To historia rodziny oraz prawie stuletnia historia niespełnionej miłości. A może główną rolę gra tutaj walka o uczucie – matki, męża, siostry, ukochanej kobiety, mężczyzny.

A może ta powieść porusza jeszcze jakiś temat, którego ja nie dostrzegam. W każdym razie, czytając W twoją stronę nie mogłam się od książki oderwać. Pochłonęłam ją w bardzo krótkim czasie, a świat zewnętrzny dla mnie nie istniał. Kiedy dotarłam do kropki po ostatnim zdaniu zdziwiłam się: “Ale to już?

Na szczęście W twoją stronę ma mieć swoją kontynuację. Czekam! 🙂


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 9.06.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Jaguar

Kategoria: powieść obyczajowa

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Magdalena Krauze: “Porzucona narzeczona”. Nie-cukierkowa powieść obyczajowa

Sam Tschida: “Siri, kim jestem?”. Komedia romantyczna dla #instagirls

Maj 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz