“Jestem twoją córką” – Anna Karpińska. Powieść napisana emocjami
Anna Karpińska: "Jestem Twoją córką"

“Jestem twoją córką” – Anna Karpińska. Powieść napisana emocjami

Jestem twoją córką to emocjonująca historia, w której błędy rodziców muszą naprawić ich dorosłe dzieci. Powieść mocno angażuje czytelnika, ale nie jest też wolna od niedoskonałości.

Śmierć ojca

Zmarł znany profesor i właściciel dużej firmy – Sambor Jarema. Jego testament wywołuje rewolucję: mężczyzna oprócz trójki dorosłych dzieci powołał do spadku nieślubną córkę, o której nikt wcześniej nie słyszał. Rodzeństwo musi ją odnaleźć.

Jestem twoją córką – powieść obyczajowa o rodzinnych tajemnicach

Jestem twoją córką to historia opowiedziana z perspektywy czterech kobiet: matek i córek. Autorka wprowadzi czytelników w klimat pełen tajemnic z przeszłości, niespełnionych miłości, a także problemów finansowych (na różnych szczeblach drabiny społecznej). Z drugiej strony pokaże rodzącą się więź, miłość, której trzeba się nauczyć i bezinteresowną pomoc. 

W tej historii (pomimo, że momentami “przegadana”) można się zatracić. Z przyjemnością obserwowałam, jak bohaterki dojrzewają na moich oczach: poznają swoje pochodzenie oraz uczą się tego, że nie ono świadczy o tym, kim w rzeczywistości są.

Tajemnica z przeszłości – dobrze skonstruowani bohaterowie

Mam też jednak pewien problem z powieścią Jestem twoją córką. Po pierwsze: kreacja bohaterek. Choć miały sporo je różniło, to jeszcze więcej łączyło. Miałam poczucie, że nie wyróżniają ich charakterystyczne cechy, nie miały też żadnych uchwytnych wad. W przeciwieństwie do męskich postaci: tu czytelnik znajdzie cały wachlarz charakterów i to wyszło Autorce kapitalnie!

Drugą moją wątpliwością jest atmosfera lat 80-tych, kiedy toczy się część tej historii. Nie pasowała mi do tych czasów wyprawka niemowlaka wśród przeciętnych polskich rodzin, jak na przykład maty edukacyjne czy nosidełka (zweryfikowane ;))

Całość napisana jest w przyjemnym stylu, dzięki czemu książkę czyta się z lekkością, a historia pochłania do samego końca. Anna Karpińska na koniec zaserwowała też niezły rollercoaster – podczas gdy cała powieść była raczej otoczona aurą spokoju, to na koniec serce może się na moment zatrzymać 🙂

Jestem twoją córką – emocjonująca polska powieść obyczajowa

Jestem twoją córką to powieść napisana emocjami – można się w nich zatracić: nieraz wzruszyć, gorąco kibicować, rozczarować. Niemniej – Autorka pięknie ukazała, że wszystkie perturbacje życiowe można przejść przy mocnym wsparciu rodziny. 

Siła rodzinnych więzi, do których nie potrzeba wspólnego kodu genetycznego – to właśnie o tym jest powieść. 


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 11.08.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – lipiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68

“Naszyjnik z jarzębiny” – Patrycja Żurek. Książka na jesień – recenzja patronacka

Anna Karpińska: “Bądź blisko”. Życie nie tylko czarno-białe

Dodaj komentarz