“Jestem otchłanią” – Donato Carrisi. Mrocznie i refleksyjnie

“Jestem otchłanią” – Donato Carrisi. Mrocznie i refleksyjnie

Donato Carrisi to mistrz włoskiego thrillera. W powieści Jestem otchłanią bezkonkurencyjnie buduje intrygę, konstruuje swoich bohaterów i tworzy mroczny, tajemniczy klimat. 

Bezimienny sprzątający mężczyzna

Bezimienny sprzątający mężczyzna swoją pracę wykonuje będąc w cieniu. Nikt nie podejrzewa, że to bezwzględny morderca kobiet. Nawet policja, wyławiając z jeziora rękę jednej z ofiar, nie widzi powodów, żeby się bliżej przyjrzeć sprawie. Tylko jedna kobieta chce wiedzieć więcej.

W życiu sprzątającego mężczyzny wszystko się zmienia, kiedy ratuje przed utonięciem 13-latkę. Od tej pory staje się dla niej aniołem stróżem.

Jestem otchłanią – wielowarstwowy thriller

Historię przedstawioną w thrillerze Jestem otchłanią warto rozpatrywać w kilku wymiarach. Na wierzchu jest oczywiście intryga. Zaangażowani w nią bezimienni bohaterowie nie pozwalają czytelnikowi na nudę. Choć intryga składa się z wielu z pozoru odległych od siebie elementów, można mieć poczucie, że istnieje jakiś wspólny mianownik.

Kolejno: warto spojrzeć na tę powieść z perspektywy społecznych problemów, jakie porusza. Choroby psychiczne, miłość rodzicielska, opieka społeczna. Carrisi zostawia czytelnika z mnóstwem refleksji na ich temat.

I na koniec: emocje. Ten thriller aż od nich kipi. Jest oczywiście mrocznie, niejednokrotnie przerażająco, tajemniczo. Jednak przede wszystkim porusza okrucieństwo psychiczne i fizyczne wobec dzieci, samotność bohaterów, ból matki.    , 

Jestem otchłanią – wyjątkowa konstrukcja bohaterów

Donato Carrisi poprzez styl, w jakim jest napisana powieść Jestem otchłanią, zbudował wokół tej historii mroczny, tajemniczy klimat. Budzi niepewność, mąci w głowie czytelnika i zmusza do refleksji.

Główni bohaterowie nie mają imion, jednak Autor nadał każdemu z nich indywidualny charakter. Pokazał samotność, ból, mrok i trudne doświadczenia, jakie w sobie skrywają. Nie pozwala ich jednoznacznie ocenić: każdy z nich może być zarówno postawiony po stronie dobra, jak i zła

Jestem otchłanią – fenomenalna układanka

Thriller Jestem otchłanią nie pozwala o sobie zapomnieć. To historia wyjątkowa: poruszająca i przerażająca zarazem. Carissi po mistrzowsku skonstruował ją z wielu elementów, które idealnie ze sobą połączył. Zaskakuje, smuci, daje powody do refleksji. Smaczku dodaje to, że ta historia jest oparta na prawdziwych wydarzeniach.


Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Kategoria: thriller

Premiera: 27.04.2022.

Książkę Jestem otchłanią przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią TaniaKsiążka.pl

Inne bestsellery znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – kwiecień 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #63

Donato Carrisi: “Dom głosów”. Thriller psychologiczny, w którym weźmiesz udział

Camilla Läckberg, Henrik Fexeus: “Mentalista”. Początek nowej serii szwedzkich kryminałów

Dodaj komentarz