Jan Gołębiowski: “Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego”

Jan Gołębiowski: “Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego”

Jesteście ciekawi, jak to jest wniknąć w umysł przestępcy? Czy profilerzy mają wizje? Jan Gołębiowski w swojej książce uświadamia, że profilowanie może być mylnie spłycone do takich właśnie przeświadczeń. Co zatem stoi za stworzeniem profilu przestępcy?

Zbrodnia doskonała nie istnieje

Autor Umysłu przestępcy – Jan Gołębiowski – to jeden z czołowych w Polsce specjalistów z zakresu profilowania nieznanych sprawców przestępstw. Przez część swojej kariery pracował w Policji jako pracownik cywilny, po czasie został biegłym sądowym. Prowadzi także działalność szkoleniową w zakresie profilowania. Występował jako ekspert, główny bohater lub prowadzący seriale i programy dokumentalne. 

Swoją wiedzę na temat profilowania zyskiwał przez lata edukacji, jednak najwięcej, jak sam pisze, nauczył się w praktyce.

Umysł przestępcy pokazuje, że działania przestępcy można zamknąć w pewne ramy. Aby to zrobić, należy odpowiednio odczytać ślady pozostawione na miejscu przestępstwa – fizyczne i behawioralne. A każde działanie pozostawi jakiś ślad, jednak trzeba wiedzieć jak je zinterpretować.

Umysł przestępcy – może przerazić

Początek książki Umysł przestępcy nie był łatwy – wręcz wystraszył, że mogę jej nie przebrnąć do końca.

Książka jest podzielona na siedem rozdziałów. Autor tłumaczy, czym jest profilownanie, wprowadza czytelnika w tajniki profilowania i tłumaczy podstawowe terminy z tym związane. Czytelnik kryminałów niejednokrotnie miał szansę się z nimi spotkać – jednak czasem można się jedynie domyślać ich znaczenia.

Jan Gołębiewski wyjaśnia, czym jest profilowanie, analiza behawioralna, wiktymologiczna. Dowiemy się, czym jest podpis sprawcy czy modus operandi. Na koniec autor przedstawia etapy tworzenia profilu sprawcy, a także… przedstawia profil profilera – czyli jakie potrzebne jest wykształcenie, umiejętności oraz cechy.

Przewodnik po pracy profilera

Umysł przestępcy rzeczywiście początkowo przeraził – bardzo przypominał akademickie teksty, z którymi zetknęłam się w trakcie studiów. Jednak każda kolejna strona wciąga coraz bardziej. To literatura fachowa, ale napisana bardzo przystępnym językiem. 

Książka nie opisuje ciekawostek z pracy profilera ani szczegółowo opisanych spraw. Jan Gołębiowski opisuje, czym jest profilowanie, rozkłada je na czynniki pierwsze oraz wyjaśnia tajniki tej pracy.

Przeczytanie Umysłu przestępcy to także szansa na poznanie wielu ciekawych i znanych spraw kryminalnych. Te przykłady wizualizują zagadnienie oraz są dodatkowym “smaczkiem“.

Umysł przestępcy – dlaczego warto poznać

Umysł przestępcy to książka, w której z pewnością odnajdą się wielbiciele kryminałów (a jak wiadomo – Polska kryminałem stoi, więc jest nas wiele :)). 

Jan Gołębiowski uświadamia, że profilowanie nie jest wróżeniem z fusów. Za profilowaniem stoi ogrom wiedzy i doświadczenia. Autor wskazuje także, że profilerzy nie są ludźmi, którzy “siedzą” w umyśle przestępcy oraz doznają wizji lub objawień, które pozwalają zrozumieć przestępstwo. 

Umysł przestępcy to świetne oraz przystępne kompendium wiedzy – zarówno dla wielbicieli kryminałów, jak i dla ich autorów, a zapewne także dla Policji.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 7.04.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Mando

Kategoria: literatura faktu

Rok wydania: 2021

Jestem fanką polskich kryminałów. Sprawdź, o których pisałam na blogu.

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz