Izabela Janiszewska: “Niewybaczalne”. Perfekcyjny thriller psychologiczny
Izabela Janiszewska "Niewybaczalne"

Izabela Janiszewska: “Niewybaczalne”. Perfekcyjny thriller psychologiczny

Mała społeczność i panujące w niej układy, poczucie osaczenia i duszny klimat, kapitalnie skonstruowani bohaterowie. Przede wszystkim jednak Niewybaczalne to thriller psychologiczny o bólu wywołanym utratą dziecka.

Niewybaczalne zbrodnie

W 1990 roku Ewa na kilka sekund straciła z oczu swojego trzyletniego syna. W miasteczku rozpoczęto szeroko zakrojoną akcję poszukiwawczą. Niestety, jej skutkiem było odnalezienie zmaltretowanego ciała chłopczyka oraz ciał dwóch innych starszych chłopców.

W 2015 roku Zuzanna dowiaduje się o nagłej śmierci ojca, który wychowywał ją samotnie odkąd skończyła 5 lat. Porządkując jego rzeczy dowiaduje się, że całe życie była okłamywana.

By odkryć prawdę musi udać się w miejsce, w którym wszystko się zaczęło.

Niewybaczalne – thriller psychologiczny o stracie

Thriller Niewybaczalne to wyzwanie. Sądzę, że to nie jest książka, która leży w czyjejkolwiek strefie komfortu.

Izabela Janiszewska funduje swoim czytelnikom doznania niezwykle silne i trudne – szczególnie dla rodziców. W Jej książce każda strona wręcz ocieka emocjami, co nie dziwi biorąc pod uwagę temat, jaki Autorka wzięła na warsztat. Oddała jednak cierpienie rodziców i uczucia związane ze śledztwem Zuzanny po mistrzowsku. Nie narzuca ich odbiorcy na siłę, ale pozwala mu samodzielnie wniknąć w świat bohaterów. Prowokuje do oddania się tej książce w całości, czytania jej w pełnym skupieniu. Jakby jednocześnie chciało się i nie chciało współodczuwać z bohaterami.

Thriller psychologiczny – mała społeczność, duszny klimat

Akcja powieści Niewybaczalne tocząca się w dwóch przestrzeniach czasowych pozwala na spojrzenie na wydarzenia z różnych perspektyw. Autorka pokazuje, że pomimo lat jedno się nie zmienia – ogrom cierpienia po utracie dziecka. 

Osadzenie akcji w małym miasteczku tworzy niesłychany klimat. To tajemnice, układy, wieloletnie znajomości i przyjaźnie oparte się na wspólnych przeżyciach. Mrocznego, gęstego klimatu dopełniają pierwszorzędnie skonstruowani bohaterowie. Każdy z nich może wzbudzić w czytelniku podejrzenia. Jednak to nie pogoń za mordercą wysuwa się na pierwszy plan, ale okrucieństwo zadane dzieciom i ból spowodowany ich stratą.

Nawet zakończenie na tym się opiera. Wspólnie z bohaterką odkrywamy prawdę, a dotarcie do rozwiązania było niemal tak samo trudne jak przeżywanie z bohaterami ich cierpienia.

Niewybaczalne – perfekcyjny thriller psychologiczny

Niewybaczalne to perfekcyjnie skonstruowany thriller psychologiczny. Akcja i intryga zostały skonstruowane w przemyślany sposób. Izabela Janiszewska wzięła na tapet chyba najtrudniejszy możliwy temat, w którym trudno zachować autentyczność. Autorce się to udało, jestem pełna podziwu dla tej pracy. 


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller psychologiczny

Premiera: 13.10.2021.


Może Cię zainteresować:

Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #34 – najlepsze książki w Polsce i USA

Robert Małecki: “Najsłabsze ogniwo”. Thriller o sile rodzinnych więzów

Alison Ragsdale: “Kochana córeczka”. Trudna historia o wielkiej miłości

Dodaj komentarz