Iskry jak gwiazdy Nadii Hashimi to powieść, która przenosi nas do Kabulu z 1978 roku oraz do Nowego Jorku w 2008 roku. Ukazuje niezwykłą historię traumy, która trwa przez lata. Wciąga i nie opuszcza czytelnika, pozostawiając głęboki ślad w sercu.
Sitara i Aryana
Kabul, 1978 rok. Sitara ma 10 lat, wiedzie beztroskie życie pełne przywilejów – jej ojciec jest bliskim doradcą prezydenta. Pewnej nocy dochodzi do zamachu stanu, ginie cała rodzina dziewczynki. Dzięki pomocy jednego z ochroniarzy udaje jej się wydostać z pałacu.
Stany Zjednoczone, 2008 rok. Aryana, kiedyś Sitara, mieszka w Nowym Jorku, jest onkologiem. Pewnego dnia trafia do niej pacjent – mężczyzna, który kiedyś ją uratował.
Iskry jak gwiazdy – poruszająca powieść
Przejmująca, pochłaniająca czytelnika oraz niezwykle bolesna historia traumy, z której nie można się uwolnić. Iskry jak gwiazdy to powieść, której się obawiałam, a która – jak się okazało – otwiera oczy na wiele tematów.
Trauma, czy też zespół stresu pourazowego, ma tu różne oblicza, a tym bardziej porusza czytelnika, że dotyczy dziesięcioletniej dziewczynki. Dziecka, które jest świadkiem najgorszych możliwych scen, które nie wszystko może zrozumieć, które zostaje pozostawione same sobie. To dziecko widzimy w 10-letniej Sitarze i 40-letniej Aryanie, która nosi w sobie tę zlęknioną dziewczynkę.
Iskry jak gwiazdy – grono niezwykłych postaci
Autorka książki Iskry jak gwiazdy przedstawiła traumę jednocześnie w sposób rzetelny i poruszający. To sprawiło, że mamy szansę spotkać nieprzeciętną bohaterkę – skonstruowaną z rozmysłem, budzącą wiele emocji, wywołującą refleksje. Obok niej są obecne inne nieprzeciętne postaci: przybrana babcia i mama oraz Clay – dziennikarz wojenny. Z każdym z nich Aryana zbudowała niepowtarzalną relację.
To, co bardzo mi się podobało, to to, że Nadia Hashimi nie wysuwa na pierwszy plan kwestii politycznych i historii Afganistanu. To właśnie wokół bohaterki toczy się fabuła, choć będzie tu obecny obraz tego kraju, który na przestrzeni lat niejedno przeszedł.
Iskry jak gwiazdy – powieść, o której trudno zapomnieć
Iskry jak gwiazdy to książka, która głęboko porusza i nie daje o sobie zapomnieć. To historia traumy, która niezniszczalnie trwa oraz łączy dwie różne epoki i światy. Pokazuje siłę ducha i zdolność do przetrwania. Polecam!
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece – dziękuję za egzemplarz do recenzji
Kategoria: literatura piękna
Premiera: 26.07.2023.
Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:
“Historia złych uczynków” – Katarzyna Zyskowska. Powieść pełna emocji – recenzja
“Zaginione z Willowbrook” – Ellen Marie Wiseman. Najlepsza książka w 2023 roku (jak dotąd)
“Porzucona córka” – Donatella Di Pietrantonio. Historia, o której nie można zapomnieć
“Dziewczyna z sierocińca” – Joanna Parasiewicz. Nieszablonowa i pełna emocji powieść