“Insomnia” – Sarah Pinborough. Recenzja thrillera psychologicznego
Sarah Pinborough: "Insomnia"

“Insomnia” – Sarah Pinborough. Recenzja thrillera psychologicznego

Insomnia Sarah Pinborough to thriller psychologiczny, w którym nie ma pewności, co jest prawdą, a co wymysłem głównej bohaterki. Pozostaje tylko dać się ponieść tej paranoi.

Trauma z dzieciństwa

Emma skrywa przed najbliższymi tajemnicę z dzieciństwa. Jej strach przed ukończeniem 40-tych urodzin nie jest jej wymysłem. Jej matka właśnie w tym wieku straciła zmysły, a kiedy Emma zaczyna zmagać się z bezsennością, jest przekonana, że czeka ją to samo.

Insomnia – Sarah Pinbrough o bezsenności

Bezsenność, lęk przed samą sobą, poczucie zagrożenia i strach o najbliższych. Sarah Pinborough wzięła je na tapet w swoim thrillerze psychologicznym Insomnia. Wciąga czytelnika w świat, w którym nie ma żadnej pewności, co jest prawdą, a co wymysłem głównej bohaterki. 

Bezsenność to w przypadku Emmy to nie chwilowy dyskomfort, problemy z koncentracją i matowa skóra, które można załatwić kawą i makijażem. Tu staje się najgorszą możliwą torturą i nie pozwala bohaterce normalnie funkcjonować. Autorka tak dobrze obrazuje problem, że sami tracimy zaufanie do Emmy, a jednocześnie jesteśmy wobec niej pełni współczucia. 

Insomnia – nieprzewidywalny thriller psychologiczny

Insomnia to thriller psychologiczny, który ma totalnie nieprzewidywalną fabułę. Zdaje się, że Sarah Pinborough wyszła poza schemat i jedyne, czym się kierowała przy konstruowaniu fabuły to skutki bezsenności i traumatyczne dzieciństwo Emmy. W ten sposób budowała napięcie, podsuwała kolejne wątki, kierowała naszymi podejrzeniami. Z kolei narracja pierwszoosobowa pozwala nam wejść w umysł bohaterki i być częścią jej paranoi. Starając się spojrzeć na nią z dystansem – trudno cokolwiek zakładać. Pozostaje nam śledzić po kolei wydarzenia, niczego nie przewidywać i dać się ponieść tej powieści.

A powiedzieć, że zakończenie jest niespodzianką to jak nic nie powiedzieć. Po odłożeniu książki nie miałam pewności, czy mi odpowiada i jest satysfakcjonujące. Jednak teraz stwierdzam, że było to jedyne możliwe rozwiązanie. Doskonale łączy wszystkie wątki, tłumaczy niejasności i świetnie pasuje do całości.

Insomnia – kapitalny thriller psychologiczny

Insomnia to kwintesencja thrillera psychologicznego – pełnego niepewności, napięcia, wszechogarniającego poczucia zagrożenia. Sarah Pinborough tak dobrze manipuluje czytelnikiem, że najlepszą opcją jest się temu po prostu poddać. Jestem niemal pewna, że się nie zawiedziecie.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 28.02.2024.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

Sarah Pinborough: “Ta druga”. Thriller poza schematami

“Blizna” – Juan Gómez-Jurado. Prequel trylogii – recenzja

“Króliczek” – Mona Awad. Arcydziwna książka! Recenzja

“Mam do pana kilka pytań” – Rebecca Makkai. Recenzja

Dodaj komentarz