Hanna Greń: “Śmiertelna dawka”. To już jest koniec?
Hanna Greń: "Śmiertelna dawka"

Hanna Greń: “Śmiertelna dawka”. To już jest koniec?

Zagadkowa śmierć nastolatki, stalker, w którego nikt nie chce uwierzyć i mała społeczność Bystrzycy Wielkiej. Śmiertelna dawka to świetny kryminał w wyjątkowym stylu firmowanym przez Hannę Greń.

Samobójstwo i stalker

W Bystrzycy Wielkiej znaleziono ciało nastoletniej Klaudyny. Policja stwierdziła samobójstwo – na to wskazują dowody. Rodzina dziewczyny w to nie wierzy, więc angażują biuro detektywistyczne Dionizy Remańskiej. Kobieta szybko odkrywa, że Klaudyna pomogła przyjaciółce zdemaskować stalkera. W jego istnienie jednak nikt nie chce uwierzyć.

Śmiertelna dawka – śledztwo w czasie pandemii

Śmiertelna dawka Hanny Greń to piąty tom serii kryminałów z Dionizą Remańską. Nie będzie jednak problemu w odbiorze fabuły bez znajomości wcześniejszych części.

Tym razem Autorka umiejscowiła akcję na czas pierwszych miesięcy pandemii koronawirusa. To bodaj pierwszy kryminał, jaki czytałam, obejmujący ten właśnie okres. Nie wpływa to znacznie na fabułę. Hanna Greń miała na uwadze ograniczenia, ale dostosowała do nich działania bohaterów.

Śmierć nastolatki policja szybko zakwalifikowała jako samobójstwo. Rzeczywiście – wskazują na to dowody, ale Dioniza w swoim śledztwie opiera się przede wszystkim na intuicji i umiejętnością łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi. Czytelnik będzie w bardziej komfortowej sytuacji niż Dioniza i jej przyjaciele – bohaterka musi się zmierzyć z wieloma mylnymi tropami. 

Osobnym bohaterem będzie miejscowa mała społeczność. Hanna Greń nie ułatwia czytelnikom rozwiązania zagadki – mieszkańcy Bystrzycy zdają się mieć swoje tajemnice i czasami zachowują się jak członkowie sekty. Sprawy nie ułatwia miejscowa policja – Dioniza przeczuwa, że nie wszystko jest tam w porządku. W dużej mierze na tym właśnie są oparte jej działania. 

Wyjątkowy styl Hanny Greń

Kryminały Hanny Greń cechuje wyjątkowy charakter pośród innych polskich powieści tego gatunku. Nie inaczej jest w przypadku kryminału Śmiertelna dawka. Autorka doskonale łączy wątek śledztwa z obyczajowym, przy czym żaden z nich tu nie przeważa – raczej się uzupełniają. Nie są stosowane brutalne opisy czy nadmiar wulgaryzmów. Bohaterowie mają za sobą trudną przeszłość, ale nie określa ona całego ich życia. Język jest bardzo przystępny, wskutek czego lektura powieści to przyjemność. Samo rozwiązanie intrygi było dla mnie zaskakujące, a zakończenie powieści… zostawiło bez słowa.

Śmiertelna dawka – to już jest koniec?

Śmiertelna dawka to najprawdopodobniej ostatnia część serii kryminałów z Dionizą Remańską. Zakończenie było mocne i całkowicie niespodziewane, ale pozostawiło też pole do kontynuacji. Liczę, że jednak będę miała jeszcze okazję śledzić lody Dionizy, Ratia i Szymona.


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 13.10.2021.


Cykl kryminałów z Dionizą Remańską – kolejność

  1. Wioska Kłamców
  2. Więzy krwi
  3. Piąte przykazanie
  4. Wioska kłamców
  5. Śmiertelna dawka

Może Cię zainteresować:

Październik 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #39 – najlepsze książki w Polsce i USA

Hanna Greń: “Miasto głupców”. Polski kryminał nie tylko o zbrodni

Hanna Greń: “Północna zmiana”. Polski kryminał z wątkiem obyczajowym w tle?

Dodaj komentarz