“Granica możliwości” – Ryszard Ćwirlej. Początek serii kryminałów retro
Ryszard Ćwirlej: "Granica możliwości"

“Granica możliwości” – Ryszard Ćwirlej. Początek serii kryminałów retro

Granica możliwości Ryszarda Ćwirleja rozpoczyna nową serię kryminałów retro. Autor zabiera czytelnika w podróż do 1990 roku – czasu transformacji systemowej i zmian społecznych. 

Witamy w 1990 roku

1990 rok. W Opalenicy na trasie z Niemiec zostaje znaleziony rozbity samochód. Kierowca i pasażer nie żyją, a w samochodzie nie ma żadnego towaru z Zachodu. Sprawa wydaje się prosta i policja chce ją szybko umorzyć. To jednak nie podoba się młodej prokurator Brygidzie Bocian.

Kilka miesięcy później w Poznaniu dochodzi do wybuchu. Pod samochód prezesa banku podłożono bombę, wskutek czego ginie jego partnerka.

Granica możliwości – nowa seria kryminałów retro

Granica możliwości to początek nowej serii kryminałów retro Ryszarda Ćwirleja. Autor powieści osadził jej akcję w 1990 roku – czasie zmian systemowych. Ta nowa rzeczywistość wydaje się głównym wątkiem, który został zrealizowany po mistrzowsku. Dla mnie – wtedy dziecka, do którego sąsiedzi przychodzili bawić się klockami Lego – to był powrót do przeszłości z jednej strony, ale przede wszystkim wyśmienita uczta literacka.

Ryszard Ćwirlej z dużą precyzją pokazał przemiany w policji: zwrot w charakterze pracy oraz reorganizację służb, a przy tym dezorientację tych, których bezpośrednio to dotyczyło. Oprócz tego widzimy otwieranie się na Zachód, docieranie do Polski nowych technologii, mody, nawet makijażu, alkoholi i papierosów.

Humor Ryszarda Ćwirleja

Osadzenie akcji w 1990 roku stało się dobrym pretekstem do wykorzystania komizmu sytuacyjnego i językowego – to był majstersztyk w wykonaniu Ryszarda Ćwirleja. Na tym też oparł w dużej mierze kreację swoich bohaterów, jednak nie po to, by byli śmieszni, a zwyczajnie zabawni dla czytelnika, czym wspaniale urozmaicają lekturę.

Granica możliwości – śledztwo na dalszym planie?

Jeżeli zaś chodzi o śledztwo w książce Granica możliwości to odnoszę wrażenie, że zostało zepchnięte na dalszy plan. Oczywiście – dzieje się – ale biorąc pod uwagę obraz zmian w Polsce, humor, mnóstwo dygresji, to trudno było śledzić intrygę z dużym zaangażowaniem. Ponadto problemem było to, że śledztwo obejmuje masę wątków, a przy tym bohaterów, w czym początkowo trudno było mi się odnaleźć.

Granic możliwości – kryminał retro

Wydaje się, że Granica możliwości to kryminał, który potrzebuje określonego typu odbiorcy. Mnie oczarował swoim klimatem, swobodnym stylem Ryszarda Ćwirleja i poprowadzeniem fabuły.


Wydawca: Wydawnictwo MUZA SA

Kategoria: kryminał

Premiera: 11.01.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki na Ebookpoint.pl. Sprawdź akcję Zaczytani 2023

Najlepsze książki – grudzień 2022. Moje Top 3

“Decyzja” – Piotr Kościelny. Wstrząsający thriller kryminalny

“Wiatrołomy” – Robert Małecki. Pierwsza część nowej serii kryminałów

Dodaj komentarz