The Goodreads Choice Awards 2020 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

The Goodreads Choice Awards 2020 – oto najlepsze książki z wybranych kategorii

Goodreads to serwis dla miłośników książek należący do Amazona. Od kilkunastu lat użytkownicy wybierają najlepszą według nich pozycję wydaną w danym roku oraz w danej kategorii. Poniżej przedstawiam wyniki tych, którymi możecie być zainteresowane. Wybrali je sami użytkownicy Goodreads, więc z pewnością są to książki z 2020, które warto przeczytać. Chociaż z założenia ten blog to blog o kobiecych książkach, to celowo pomijam kategorię książek kucharskich 🙂

Literatura piękna: Matt Haig the Midnight Libary

To opowieść o Norze, samotnej kobiecie, która wiele w życiu straciła. Pewnego razu o północy obudziła się przed budynkiem, który okazał się biblioteką. Każda książka to inna wersja życia bohaterki. Nora ma wybrać tę rzeczywistość, która jest dla niej najbardziej odpowiednia.

Thriller: Lucy Foley The guest list

Opis książki przywołuje na myśl wiele imprez, na których zdarzało mi się bywać 🙂 Pięknie przygotowane ślub i wesele miały być imprezą roku. Razem z wypitym alkoholem przyjęcie zmienia się w rozpamiętywanie dawnych urazów.

Brzmi zachęcająco 🙂

Powieść historyczna: Brit Bennet Moja znikająca połowa

Książka jest dostępna w języku polskim. Bliźniaczki Vignes dorastały w małej czarnoskórej społeczności. Gdy tylko dorosły, obie z niej uciekły, a ich drogi się rozdzieliły. W następnym pokoleniu losy bliźniaczek są powiązane. Skrzyżują się drogi ich córek.

Romans: Jennifer L. Armentrout From blood and Ash

To w zasadzie romans fantasy. Nie pokusiłabym się, żeby przeczytać tę książkę, ale autorka ma w Polsce swoich wiernych czytelników. From blood and Ash ma na Goodreads świetne oceny.

Jest to pierwsza część serii Krew i popiół. Najlepszy romans 2020 opowiada o Poppy, dziewczynie, która jest odpowiedzialna za przyszłość całego Królestwa. Nigdy nie mogła decydować o swoim życiu. Czeka na dzień Wniebowstąpienia, chociaż wolałaby przebywać wśród strażników i walczyć ze złem. Sprawę komplikuje honorowy strażnik. Ma zapewnić jej Wniebowstąpienie, jednak kusi ją tym, co dla niej zakazane.

Horror: Silvia Moreno-Garcia Mexican Gothic

Naomi otrzymuje od swojej kuzynki list, w którym błaga ją o kogoś, kto uratuje ją przed zagładą. Bohaterka jedzie do High Place, domu w meksykańskiej wsi. Nic nie wie o tym miejscu. Jest też mało prawdopodobne, by to ona mogła pomóc swojej kuzynce.

Wspomnienia i autobiografie: Barack Obama Ziemia obiecana

Nie jestem fanką tego gatunku literatury, ale czasem skuszę się na coś, co wydaje mi się ciekawe. W tej Barack Obama wspomina czasy swojej prezydentury. Biografia ma osobisty charakter. Autor przedstawia swój tok myślenia podczas przełomowych wydarzeń z tego okresu jego życia. Pisze również o tym, jaki wpływ miała prezydentura na jego rodzinę.

Young Adult: Elizabeth Acevedo Clap when you landing

W katastrofie lotniczej ginie ojciec Camino i Yahira, które do tej pory nie wiedziały, że są siostrami. Clap when you landing porusza tematy smutku, rodziny i różnic kulturowych.

Jest to powieść napisana wierszem. Elizabeth Acevedo jest autorką bestsellera New York Times i autorką bestsellerów National Book Award.

Książka została nagrodzona w kategorii Young adult, jednak w komentarzach pod tym tytułem na Goodreads przeważają głosy, że jest to wzruszająca powieść, którą może przeczytać każdy.

Tutaj możesz zobaczyć, kto zwyciężył we wszystkich kategoriach w plebiscycie na najlepszą książkę 2020. Czy warto kierować się tym rankingiem najlepszych książek w 2020 roku? Wydaje się, że skoro wybrali je sami czytelnicy, to z całą pewnością są to książki, które warto przeczytać.

Dodaj komentarz