Gillian McAllister: “Na twoją niekorzyść”. Wspomnienia są złudne?
Gillian McAllister: "Na twoją niekorzyść"

Gillian McAllister: “Na twoją niekorzyść”. Wspomnienia są złudne?

Na twoją niekorzyść to thriller psychologiczny, o którym można mówić długo oraz w różnych aspektach. Choć jego akcja nie pędzi “na łeb na szyję”, to trzyma w napięciu. I chociaż jest dość długi – to w żadnym momencie nie jest przegadany.

Na wolności?

Ojciec Izzy English warunkowo opuścił więzienie. Został skazany za zabójstwo matki Izzy, gdy ta miała 17 lat. Nigdy nie przyznał się do winy. 

Kobietą targają sprzeczne emocje. Nie wie, czy wierzyć ojcu, czy wymiarowi sprawiedliwości. Chce sama dojść do prawdy.

Na twoją niekorzyść – żałoba niejedno ma imię?

Główną bohaterką powieści Na twoją niekorzyść jest Izzy. W dzieciństwie była otoczona miłością rodziców, miała swoją pasję, a jako nastolatka szczęśliwie się zakochała. Jeden dzień sprawił, że jej świat się rozpadł. 

Gillian McAllister kapitalnie pokazała, jakie konsekwencje tragedii w rodzinie ponosi Izzy. Widać to w każdym aspekcie jej życia – zawodowym, w małżeństwie, życiu sąsiedzkim czy śledzeniu obcych rodzin na Instagramie. Autorka ukazuje jej brak poczucia zakorzenienia, pewności siebie i dojrzałości emocjonalnej. Odkrywa przed czytelnikiem konsekwencje utraty rodziców w młodym wieku, o których zazwyczaj nie mamy nawet pojęcia. 

Widzimy to także w śledztwie, jakie Izzy prowadzi na własną rękę. Kobieta nie wie, czy jej stosunek do ojca to kwestia zaufania i wiary w jego niewinność, czy może chęć uwierzenia i stworzenia z nim więzi. To w dużej mierze wpłynęło na jej poszukiwania prawdy o wydarzeniach sprzed lat.

Na twoją niekorzyść – thriller o odgrzebywaniu wspomnień

Intryga w thrillerze Na twoją niekorzyść to przede wszystkim bazowanie na wspomnieniach bohaterów i badania przeszłości. Izzy i Gabe konfrontują to, co zapamiętali z tragicznych wydarzeń. Główna bohaterka nie szuka winnego, ale próbuje dowieść niewinności ojca. Gillian McAllister zastosowała tu interesującą konstrukcję powieści: część rozdziałów to sama akcja, a część to wspomnienia i rozmowa ojca z córką. Z tego też powodu czytelnik może mieć poczucie, że za wyjaśnieniem zagadki nie stoją teraźniejsze wydarzenia i działania, ale odkrycie genezy morderstwa. 

Zakończenie powieści nie tylko było bardzo zaskakujące. Tak, jak cała powieść była emocjonująca, tak zakończenie może być dla niejednego czytelnika wyciskaczem łez.

Nietuzinkowy thriller psychologiczny

Na twoją niekorzyść to thriller, którym jestem zachwycona. Fakt – początkowo trudno było mi wejść w ten klimat, natomiast każdą kolejną stronę śledziłam z rosnącym zainteresowaniem. To nietuzinkowy thriller psychologiczny. Chociaż akcja nie pędzi w zawrotnym tempie nie dając czytelnikowi czasu na oddech, to jest emocjonujący, niejednokrotnie wzruszający. Nie zabrakło w nim poczucia zagrożenia, tajemniczości czy niespodziewanych zwrotów zdarzeń.


Wydawca: Prószyński i S-ka – dziękuję za egzemplarz.

Kategoria: thriller

Premiera: 7.10.2021.

Książkę można kupić m.in. tutaj.


Może Cię zainteresować:

Wrzesień 2021 – najlepsze książki. Trendy serwisu Lubimyczytać.pl

Książkowa lista przebojów notowanie #35 – bestsellery w Polsce i USA

Izabela Janiszewska: “Niewybaczalne”. Perfekcyjny thriller psychologiczny

Lucinda Berry: Złe uczynki. Przerażający i poruszający thriller

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Katarzyna

    Uwielbiam trillery psychlogiczne! Z pewnością przeczytam.

    1. mrs-book

      Dzięki za komentarz! Książkę polecam, thriller wart przeczytania 🙂

Dodaj komentarz