Georgia Kaufmann: “Krawcowa z Paryża”. Fascynująca od pierwszych stron

Poznajcie Rosę – to tytułowa krawcowa z Paryża. Kobietę, która przeżyła traumę i zmagała się z nią przez całe życie. Dziewczynę, która szybko musiała dorosnąć, ale dzięki podjęciu trudnych decyzji szturmem zdobyła świat mody. Zakochacie się w tej historii.

Z Oberfals do Paryża… i jeszcze dalej

w 1943 roku do Oberfals wkraczają wojska niemieckie. Traumatyczne zdarzenia zmuszają 16-letnią Rosę do ucieczki. Dziewczyna musi szybko dorosnąć i podjąć trudne wybory. Po wojnie los zaprowadził ją do Paryża i już po chwili świat mody przyjął z otwartymi ramionami. Wydaje się, że odnalazła siebie, jednak trauma i poczucie winy nie opuszczało jej przez wiele lat.

Krawcowa z Paryża – fascynująca już od pierwszych stron

Główną bohaterkę powieści Krawcowa z Paryża poznajemy jako sześćdziesięcio kilkuletnią kobietę. Zwraca się bezpośrednio do swojego odbiorcy – zdaje się, że chodzi o czytelnika. Tworzy to atmosferę intymności, zaufania i bliskości. W ten sposób Rosa wciąga nas w swoją historię już od pierwszych stron.

Tytułowa krawcowa z Paryża opowiada dzieje swojego życia. Kolejne rozdziały są zgodne z zawartością szafki w łazience i garderoby Rosy. To do tych przedniotów odnosi najważniejsze wydarzenia w swoim życiu. To wyjątkowa i bardzo przemyślana konstrukcja.

Rosa, którą poznajemy jako dojrzałą kobietę, pochodzi z małej alpejskiej wioski. Jej dzieje zaskakują. Jako dziewczynka przeżyła traumę i zdradę ojca. Obserwujemy jak doświadcza życia, miłości, samotności, głodu, a w przeciągu lat zostaje światowej sławy właścicielką domu mody. Czytelnik podróżuje z nią po Europie i obu Amerykach, poznaje najsłynniejsze osobistości. Razem z nią doświadcza sytuacji wymagających bezkompromisowości i odwagi. Jednocześnie żyjemy jej obawami i próbami uwolnienia się od przeszłości.

Świat okiem krawcowej z Paryża

Krawcowa z Paryża to nie tylko opowieść o Rosie. Uczestniczymy z nią w najważniejszych zmianach i wydarzeniach społecznych czy politycznych. Nie tylko te wielkie, o których słyszeliśmy, ale także mniejsze, które miały wpływ na losy i życie zwyczajnych ludzi. To porządkowanie świata po wojnie, zmiany w podejściu do mody, upowszechnienie antykoncepcji, narkotyków, nawet moda na kolory szminki. 

A wszystko to z perspektywy osoby, która żyła w tych zmianach, a także miała możliwość doświadczania ich będąc “obywatelką świata”.

Krawcowa z Paryża – cała paleta emocji

Krawcowa z Paryża to powieść napisana pięknym językiem. Georgia Kaufmann była w stanie wzbudzić we mnie wiele emocji: nieraz byłam zaskoczona, wzruszona, dumna z bohaterki. Ale także wielokrotnie nie miałam zrozumienia dla wielu decyzji. Historia, jaką opowiedziała Rosa to kilkadziesiąt lat jej życia – w bogactwie, miłości, ale także strachu i bólu. Zakończenie jest wzruszające, ale nie czekałam na nie. Żałowałam, że ta książka nie jest dłuższa i musiałam rozstać się z Rosą.


Wydawca: Wydawnictwo Otwarte – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 10.11.2021.


Może Cię zainteresować:

Książkowa lista przebojów notowanie #37 – najlepsze książki w Polsce i USA

Mirosława Kareta: “Gorzej urodzona”. Pierwszy tom sagi “Wydziedziczone”

Chiara Parenti: “Sekretna mowa kamieni”. Najbardziej magiczna książka roku?

Tracy Buchanan: “Zaginiona siostra”. Powieść obyczajowa o trudnych kobiecych wyborach

Dodaj komentarz