“Gdy gwiazdy ciemnieją” – Paula McLain. Thriller kryminalny – recenzja.
Maula McLain: "Gdy Gwiazdy ciemnieją"

“Gdy gwiazdy ciemnieją” – Paula McLain. Thriller kryminalny – recenzja.

Gdy gwiazdy ciemnieją Pauli McLain to thriller, który zrobił na mnie duże wrażenie i wzbudził całą paletę emocji: zachwyt, zaciekawienie, ale też znużenie i zagubienie.

Zaginięcie nastolatki

Anna Hart rozwiązała wiele spraw zaginionych dzieci. Po przeżyciu osobistej tragedii wyjechała do rodzinnego miasteczka, gdzie trafia na sprawę zniknięcia nastolatki.

Gdy gwiazdy ciemnieją – thriller, który trudno ocenić

Thriller Gdy gwiazdy ciemnieją wzbudził we mnie całą paletę emocji – od zachwytu, zaciekawienia aż do znużenia i frustracji. Książka jest na tyle wyjątkowa, że nie mogłabym jej ocenić tylko pod jednym kątem. Na zajmującą całość składa się mnóstwo czynników: ciekawie skonstruowana intryga, rewelacyjny klimat, dynamika, bohaterowie, styl.

Gdy zaczęłam lekturę tej książki nie byłam zachwycona. Klimat absolutnie do mnie nie przemawiał, akcja toczyła się powoli, a konstrukcja zdań nieraz aż bawiła poziomem zawiłości (może to kwestia tłumaczenia?). Kiedy jednak już wsiąknęłam w tę historię, łatwo było mi odnaleźć plusy. 

Duże wrażenie zrobiło na mnie podejście Anny do przeprowadzenia śledztwa. Ona nie szukała sprawcy czy przyczyn zaginięcia na zewnątrz, ale wniknęła w umysł zaginionej dziewczyny. By dowiedzieć się, co się stało, musiała poznać każdy szczegół jej życia. Dzięki temu śledztwo zaczęło toczyć się właściwym torem. Autorka urozmaiciła czytelnikowi śledztwo pozwalając na poznanie głównej bohaterki – jej przeszłości, traum, relacji z rodziną.

Gdy gwiazdy ciemnieją – thriller w pięknym stylu

Po tym, gdy pierwsze rozdziały powieści Gdy gwiazdy ciemnieją miałam już za sobą, wyjątkowy styl Pauli McLain stał się dla mnie w powieści czymś nieodzownym. Autorka zbudowała niesamowity klimat: mroczny, ponury, surowy. 

Umiejscowienie akcji w 1994 roku wyjątkowo uatrakcyjniło fabułę, miałam wręcz wrażenie, że oglądam film z tego okresu. Momentami jednak zabrakło mi dynamiki i chociaż dla mnie akcja w książce nie musi być zawrotna, to tutaj niejednokrotnie odczuwałam znużenie. Przeszkodą była też dla mnie mnogość bohaterów, pośród których czasami się gubiłam.

Gdy gwiazdy ciemnieją – wyjątkowe zakończenie

Thriller Gdy gwiazdy ciemnieją nie byłby tak dobry, gdyby nie zakończenie – poruszające i niejednoznaczne. A jeszcze większe wrażenie robi to, że w książce odnajdziemy część historii samej Autorki.


Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 29.06.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #70

“Porzucona córka” – Donatella Di Pietrantonio. Historia, o której nie można zapomnieć

“Noc, w której zniknęła” – Lisa Jewell. Recenzja thrillera psychologicznego

“Konwersja” – Piotr Rogoża. Przerażająco prawdopodobna historia

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Grazyna

    Ciekawa recenzja. Dzięki.

Dodaj komentarz