Hanna Greń: “Gasnące światło”. Polski kryminał obyczajowy
Hanna Greń: "Hasnące światło"

Hanna Greń: “Gasnące światło”. Polski kryminał obyczajowy

Lubicie kryminały obyczajowe? Przemyślana intrygą, realistyczni bohaterowie i historia w tle – przeczytajcie o najnowszej powieści Hanny Greń Gasnące światło.

Traumatyczne wydarzenia

Pewnej nocy 8-letnia Amelia była świadkiem zabójstwa swoich rodziców. Jej samej udało się ukryć, ale ze swojej kryjówki usłyszała “Ta dziewczyna nie ma prawa żyć!”. Osiemnaście lat później przeszłość powraca do kobiety.

Gasnące światło – kryminał obyczajowy z historią w tle

Gasnące światło to powieść o intrydze, która rozciąga się na blisko 80 lat. Już pierwsze sceny pokazują, że czytelnik będzie miał do czynienia z konkretnym polskim kryminałem oraz że ta sprawa nie może być prosta. Akcja powieści toczy się aż na czterech płaszczyznach czasowych, w związku z czym czytelnik będzie miał do czynienia z kilkoma wątkami i wieloma bohaterami. Może to budzić obawy, że odbiorca pogubi się w tej historii, ale nic bardziej mylnego.

Odkrywanie tajemnic z przeszłości, szukanie rozwiązania intrygi razem z bohaterami, dotarcie do niego i zakończenie, które zaskakuje na ostatniej stronie – Hanna Greń nie pozwoliła mi na nudę i zagwarantowała fantastyczną zabawę. Autorka metodycznie łączyła wszystkie wątki, ukazywała kontekst całej historii, więc nie było szans, by się w niej pogubić.

Gasnące światło – polski kryminał w świetnym stylu

Czytając Gasnące światło ponownie spotkałam się ze stylem Hanny Greń, który bardzo lubię i cenię.

Akcja w dużej mierze jest oparta na warstwie obyczajowej, która nie stoi “bezczynnie” obok, ale ma ścisły związek ze śledztwem. Hanna Greń rewelacyjnie pokazała wpływ przeszłości, która odbija się na kolejne pokolenia oraz determinuje życie, wybory i poglądy wielu osób. 

Autorka świetnie wykreowała swoich bohaterów – w większości budzą oni sympatię, a każdy z nich jest bardzo realistyczny, “ludzki”. Na uwagę zasługuje główna bohaterka oraz jej życie w ciągłym strachu, z traumą z dzieciństwa oraz wpływie na dorosłe życie, relacje z otoczeniem i rodziną. 

Gasnące światło – polski kryminał obyczajowy

Sięgając po powieść Gasnące światło wiedziałam, że mogę spodziewać się polskiego kryminału obyczajowego na najwyższym poziomie. Przemyślana fabuła, wciągająca intryga oraz świetni bohaterowie – tego mogą spodziewać się czytelnicy najnowszej powieści Hanny Greń. Polecam!


Wydawca: Czwarta Strona/ Czwarta Strona Kryminału – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: kryminał

Premiera: 4.05.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – marzec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #60

Przemysław Piotrowski: “Piętno”. Początek serii z Igorem Brudnym

Hanna Greń: “Sam w dolinie”. O sile plotki

Dodaj komentarz