“Finalistka” – Magdalena Majcher. Wstrząsający obraz stalkingu
Magdalena Majcher: "Finalistka"

“Finalistka” – Magdalena Majcher. Wstrząsający obraz stalkingu

Stalking nie jest “wynalazkiem” XXI wieku, chociaż w Polsce jest karany dopiero od 2011 roku. Magdalena Majcher zabiera czytelnika do lat 90-tych XX wieku i przypomina historię, którą żył cały kraj. Przeczytajcie o powieści Finalistka.

W pogoni za miss

1996 rok. Do redakcji lokalnej gazety wpada mężczyzna, który wypytuje o kontakt do Agaty Szklarskiej – Miss Polski z 1991 roku. Twierdzi, że pilnie musi się z nią spotkać, żeby przekazać jej coś własnego.

Finalistka – historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

O historii Agnieszki Kotlarskiej słyszało chyba wielu. Miss Polski, Miss International, muza Ralpha Laurena. Jej morderstwo z rąk psychofana w 1996 roku wstrząsnęło opinią publiczną. I tymi właśnie wydarzeniami inspirowała się Magdalena Majcher w swojej powieści Finalistka. 

Autorka “zaprasza” czytelnika do życia Agaty, która w 1991 roku zdawała maturę, poznała swojego przyszłego męża i rozpoczynała karierę w modelingu. 

To właśnie wtedy Dariusz zobaczył ją po raz pierwszy. Z miejsca zawładnęła nim chora miłość do kobiety, o której ona sama nie miała żadnego pojęcia. Powieść jest przerażającym obrazem stalkingu, który przecież w latach 90-tych nie był karany. Wszystkie przemyślenia i działania Dariusza są tu fikcją, jednak uzmysłaiają, jak niebezpieczną, ale też skrzywdzoną jednostką był mężczyzna.

Finalistka – true crime w dobrym stylu

Co ważne – Magdalena Majcher nie ocenia ani Agaty, ani Dariusza, ani żadnego drugoplanowego bohatera. I to z jednej strony może przeszkadzać, bo powieść staje się pozbawiona emocji, a wszystkie wydarzenia są opisane beznamiętnie, lecz treściwie. Nie spodziewajcie się też żadnych zwrotów akcji – tu kierunek, w którym zmierza fabuła został z góry określony. 

Jednak z drugiej strony to ważne, że Finalistka jest napisana w takim właśnie stylu. Czytelnik może podjąć próby zrozumienia Dariusza odnosząc jego postępowanie do sytuacji rodzinnej czy czasów, w których wydarzenia się rozegrały.

Właśnie na ten czas akcji zwróciłam mocno uwagę. Nie tylko przeniosłam się do czasów swojego dzieciństwa. Magdalena Majcher uświadamia, że na świecie zaszło sporo zmian. Z jednej strony nasza prywatność jest chroniona przez system, ale z drugiej sami jej nie chronimy.

Finalistka – historia, której zakończenie znamy

I na koniec: Finalistka to ogrom pracy Magdaleny Majcher. Autorka dobrze przygotowała się do napisania tej powieści, a skutkiem tego jest to, że z zaciekawieniem śledziłam rozwój historii, której zakończenie przecież znałam.


Wydawca: Wydawnictwo W.A.B. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: true crime

Premiera: 26.10.2022.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze książki – październik 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #71

Magdalena Majcher: “Małe zbrodnie”. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami

“Krzycz, jeśli żyjesz” – Cyryl Sone. Nowa jakość w polskim kryminale

Dodaj komentarz