Emily Houghton: “Zanim cię zobaczę”. Niebanalna książka o miłości

Emily Houghton: “Zanim cię zobaczę”. Niebanalna książka o miłości

Zanim cię zobaczę to debiut Emily Houghton. Może się wydawać, że to banalna historia o miłości, jakich wiele. Z jednej strony tak, z drugiej jest to opowieść o bólu, samotności i depresji. 

Debiut Emily Hougton

Dwóch pacjentów poznaje się na szpitalnym oddziale fizjoterapii. Alice w wypadku została ciężko poparzona. Od tygodni nie odezwała się do nikogo słowem i nie ma odwagi spojrzeć w lustro. Leży szczelnie otoczona kotarami i poza szpitalnym personelem nikt do niej nie przychodzi. 

Na łóżku obok niej leży Alfie, nauczyciel wychowania fizycznego. W wypadku stracił nogę. Bije od niego pozytywna energia i nie wyobraża sobie życia bez ludzi wokół siebie. Wziął sobie za cel zachęcić Alice do rozmowy. Kiedy mu się to udaje, zostają najlepszymi przyjaciółmi.

Zanim cię zobaczę – niebanalna historia miłosna

Zanim cię zobaczę Emily Houghton to nie fabuła, której byśmy się nie spodziewali. Jednak w tym przypadku powieść wyróżnia to, jak Autorka zrealizowała swój pomysł na książkę.

Zanim cię zobaczę to historia dwóch całkowicie różnych osób, które mają w życiu inne priorytety. Dla Alice ważna jest kariera, której się całkowicie poświęca. Dla Alfiego liczą się ludzie wokół niego. Połączyła ich ogromna tragedia.

Stają przed ogromnym bólem, stratą oraz koniecznością przemodelowania swojego życia. Na tym właśnie skupia się Emily Houghton. Mówi o tym, że nie zwracamy uwagi na to, co mamy, dopóki tego nie stracimy. Wygląd, zdrowie psychiczne, sprawność fizyczna, przyjaciele – to znaczna część tej opowieści. 

Nie oceniaj książki po okładce

Zanim cię zobaczę nie ma nic wspólnego z okładką tej książki. Zmyliła mnie ona i początkowo podeszłam do niej całkiem inaczej.

Akcja przez znaczną część powieści nie wychodzi poza szpitalne łóżka. Autorka była jednak w stanie pokazać losy Alice i Alfiego interesująco. Podjęła się także trudnych, tragicznych doświadczeń, ale przy tym napisała lekką i przyjemną historię. Warto zaznaczyć, że nie zbagatelizowała i nie umniejszyła problemów bohaterów. Poruszyła także ważny temat depresji. Alice i Alfie nie wychodzą z traumy w cudowny sposób, ale powoli krok po kroku. Emily Houghton nie przemilczała problemu choroby, ale pokazała, że nieraz jest potrzebna profesjonalna pomoc i leki.

Zanim cię zobaczę ukazuje także dużą wartość relacji międzyludzkich. Wyjście z traumy ułatwiają silni, dobrzy i mądrzy ludzie. Czasami nawet obcy.

Zanim cię zobaczę – o miłości jak w filmie

Losy bohaterów powieści Zanim cię zobaczę, choć raczej są przewidywalne, śledziłam z zainteresowaniem. Książkę czyta się lekko, pomimo trudnych tematów. Momentami jest zabawna, momentami bardzo wzruszająca. 

Emily Houghton interesująco scharakteryzowała bohaterów. Nie mówiąc niczego wprost pokazuje, z czym się zmagają i jakie ma to konsekwencje dla ich psychiki.

Samo zakończenie było dla mnie bardzo “filmowe”. To w zasadzie jedna scena, która w filmie się sprawdzi. Część czytelników może oczekiwać czegoś więcej, bardziej rozbudowanego finału. Mi to jednak nie przeszkadzało, bo rozwiązanie było przecież przewidywalne od samego początku.

Zanim cię zobaczę to ciepła i dobra historia. Bez czarnych charakterów, ale przepełniona dobrymi i mądrymi ludźmi. Za całe zło wystarczyła ogromna tragedia Alice i Alfiego.


Dziękuję Wydawcy za egzemplarz do recenzji.

Premiera: 30.06.2021.


Wydawca: Wydawnictwo Albatros

Kategoria: powieść obyczajowa/ romans

Rok wydania: 2021

Może Cię zainteresować:

Tracy Buchanan: “Zaginiona siostra”. Powieść obyczajowa o trudnych kobiecych wyborach

Magdalena Kordel: “Zanim wyznasz mi miłość”. O byciu ludzkim człowiekiem

Donato Carrisi: “Dom głosów”. Thriller psychologiczny, w którym weźmiesz udział

Książkowa lista przebojów notowanie #24

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz