“Dziwna Sally Diamond” – Liz Nugent. Recenzja bestsellerowego thrillera
Liz Nugent: "Dziwna Sally Diamond"

“Dziwna Sally Diamond” – Liz Nugent. Recenzja bestsellerowego thrillera

Ta książka wywołała we mnie mnóstwo emocji, na które nie do końca byłam gotowa. Nie miałam pojęcia, że powieść może pozostawić czytelnika z poczuciem tak dużego smutku. Przeczytajcie o książce Liz Nugent Dziwna Sally Diamond.

Dziwna przesyłka

Po tym, jak Sally Diamond spaliła zwłoki swojego ojca, zwróciła na siebie uwagę. Przyciągnęła wzrok miasteczka, ale i mediów. Po pewnym czasie otrzymuje dziwną przesyłkę – starego pluszowego misia. Sally jest pewna, że skądś go zna.

Dziwna Sally Diamond – thriller, który obnaża naturę zła

O tej książce mogłabym pisać wiele, a jednocześnie trudno oddać to, jakie emocje wzbudziła we mnie Dziwna Sally Diamond. A poza tym tutaj każde słowo może zdradzić o niej za dużo. Pewne jest jednak to, że dawno nie czytałam niczego, co oddawałoby siłę zła, jakie może wyrządzić człowiek.

Dziwna Sally Diamond jest przypisana thrillerowi i rzeczywiście są w tu zawarte elementy tego gatunku. Liz Nugent dobrze buduje napięcie i trzyma czytelnika w ciągłej niepewności. Jest mrocznie i bardzo brutalnie. Jednak do tej książki bardziej podchodzę jak do dramatu, w którym Autorka po mistrzowsku obnaża ludzką naturę oraz naturę zła. Pokazuje jej mroczną stronę, na którą często nie mamy żadnego wpływu. Stawia pytania o zło, jego siłę, konsekwencje i to, w którym miejscu przestaje ono być naszym wyborem.

Dziwna Sally Diamond – doskonała kreacja bohaterów

Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe. Pokazują to losy tytułowej Sally Diamond oraz drugiego bohatera – Petera. Pokazuje to także społeczność, która otacza bohaterów – to właśnie ona może w szczególności “uwierać” czytelnika. Nie dlatego, że jest źle przedstawiona, ale dlatego, że każdy może w niej znależć coś, co dobrze w sobie zna.

Liz Nugent doskonale wykreowała każdego z bohaterów. Narracja pierwszoosobowa doskonale pokazuje, z czym zmagają się Sally i Peter, ile w nich bólu, niepewności, poczucia wyobcowania. Autorka w żadnym miejscu nie przesadza, nie przerysowała tych postaci, dzięki czemu sprawiają wrażenie autentycznych. A wskutek tego tę historię przeżywałam całą sobą.

Dziwna Sally Diamond – thriller pełen emocji

Dziwna Sally Diamond wywołała we mnie masę emocji: złość, przerażenie, spokój, radość. Ale przede wszystkim ta historia zostawiła mnie z poczuciem ogromnego smutku, rozczarowania i poczucia dyskomfortu. I są one tak silne, że trudno będzie o tej książce zapomnieć przez długi czas. U mnie oczywiście ląduje na półce “Polecam, jak nie wiem co!”.


Wydawca: Wydawnictwo Znak/ Znak Crime – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: thriller

Premiera: 15.05.2024.


Recenzje książek, które mogą Cię zainteresować:

“Niewypowiedziane” – Jess Lourey. Recenzja thrillera

“Pani do sprzątania” – Tina Baker. Recenzja thrillera

“Prokuratorka” – Maciej Klimarczyk. Recenzja thrillera z wątkiem political fiction

Dodaj komentarz