Dziewczyna z sierocińca Joanny Parasiewicz to nieszablonowa, pełna emocji historia. Tu z każdej strony sączy się smutek, tęsknota, mrok i strach. Dodając do tego klimat lat 40-tych i 50-tych XX wieku otrzymujemy powieść, której nie można pominąć.
Erne i Eryk
Erne jest Niemką, która w czasie wojny trafia do polskiego sierocińca. To dopiero początek komplikacji. Gdy po wojnie adoptuje ją polska lekarka wydaje się, że życie wskoczy na właściwe tory, jednak wszystko się zmienia po śmierci Wandy. Opiekę nad dziewczyną przejmuje znany chirurg Eryk.
Dziewczyna z sierocińca – więcej niż thriller
Sięgając po powieść Dziewczyna z sierocińca spodziewałam się trudnej, pełnej mroku historii. I rzeczywiście taką otrzymałam, chociaż książka nie jest typowym thrillerem.
Dziewczyna z sierocińca to początkowo historia Erne przeplatana z historią Eryka. Poznajemy trudne dzieciństwo każdego z nich, próby poradzenia sobie z rzeczywistością, obserwujemy ich rozwój w ciągu lat. Do czasu, gdy w tę historię nie wplata się obsesja, niezdrowa miłość, kontrola, a także przemoc – wszystko to, co spotkamy w najlepszych thrillerach.
W całej historii przeplata się wiele wątków, ale Autorka zadbała, by czytelnik nie odczuwał przesytu – wręcz przeciwnie: wciąga w klimat tej powieści tak, że z dużym zaciekawieniem śledzimy kolejne losy bohaterów.
Dziewczyna z sierocińca – niesamowity styl Joanny Parasiewicz
Joanna Parasiewicz ma niesamowity styl, który sprawia, że Dziewczyna z sierocińca to prawdziwa uczta literacka. Dba o szczegóły, ale przy tym nie przytłacza czytelnika, sporo tu emocji, ale harmonizują się z przebiegiem akcji.
Autorka pięknie pisze o trudnych emocjach – samotności, potrzebie bliskości czy stabilizacji, ale także o szaleńczej obsesji, która trwa przez lata. Zbudowała klimat pełen smutku, tęsknoty, ale też mroku i niepokoju. Kapitalnie została ukazana atmosfera lat 40-tych i 50-tych XX wieku, z troską o każdy drobny szczegół – posiłki, ubrania, papierosy, środki transportu, nawet obsługę na poczcie czy w sklepach.
Na szczególną uwagę zasługuje rewelacyjna kreacja głównych bohaterów, którzy są tu tak autentyczni, że z każdą stroną stają się czytelnikowi bliżsi.
Dziewczyna z sierocińca – historia pełna emocji
To wszystko – fabuła, piękny język, klimat, bohaterowie, czas akcji – sprawia, że od książki Dziewczyna z sierocińca po prostu nie można się oderwać. Ale nie tylko: ta historia zachwyca swoją złożonością, nieszablonowością i autentycznym wzbudzaniem emocji. Szczerze polecam!
Wydawca: Wydawnictwo Mando – dziękuję za egzemplarz do recenzji
Kategoria: literatura piękna/ thriller
Premiera: 15.06.2022.
Może Cię zainteresować:
Najlepsze książki na lato 2022. Co czytać w wakacje 2022?
Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68
“Duchy kurhanów” – Magdalena Wala. Powieść historyczna o prawach kobiet