“Duchy kurhanów” – Magdalena Wala. Powieść historyczna o prawach kobiet
Magdalena Wala: "Duchy kurhanów"

“Duchy kurhanów” – Magdalena Wala. Powieść historyczna o prawach kobiet

Dyskryminacja kobiet, walka o Lwów, nowy porządek po I wojnie światowej, a do tego rodzinna klątwa i pierwsza miłość. Duchy kurhanów Magdaleny Wali to powieść historyczna, przy której nie można się nudzić.

Sabina i Maria

Jest 1918 rok, koniec I wojny światowej. W majątku w Zasławowie dorastają bliźniaczki – Sabina i Maria, nad którymi prawną opiekę sprawuje brat. Mężczyzna, kierowany wiarą w rodzinną klątwę, decyduje o ich losie – po ukończeniu szkoły Maria ma poślubić obcego, ale bogatego mężczyznę, a Sabina ma wstąpić do klasztoru. 

Tymczasem we Lwowie, gdzie dziewczyny kontynuują edukację, wybucha walka o miasto. Sabina i Maria biorą w niej czynny udział. 

Duchy kurhanów – walka o swoje prawa

Duchy kurhanów to powieść historyczna, co do której miałam pewność, że się nie rozczaruję. Już sam temat walki o prawa kobiet i czas akcji po I wojnie światowej są pociągające.

Powieść to kilka doskonale współgrających ze sobą wątków. Na pierwszy plan wysuwa się ten historyczny –  Magdalena Wala przedstawiła go z niebywałą precyzją, a jednak ciekawie i przystępnie. Zgrabnie wplotła w całość fabuły postaci historyczne czy działalność organizacji, a walki we Lwowie ukazała ciekawie z perspektywy młodych, niedoświadczonych ludzi.

Niezwykle poruszająca jest tu także sytuacja kobiet po I wojnie światowej, którą Autorka przedstawiła na przykładzie bliźniaczek. Dziewczyny, nie mając możliwości decydowania o własnym losie, spotykają się z dyskryminacją, deprecjonowaniem czy przemilczeniem ich roli w walce o wolność. Nie pomagają skostniałe przepisy prawa (np. dotyczące ślubów) czy przyzwyczajenia kobiet z poprzednich pokoleń.

Duchy kurhanów – klątwa i miłość

Ale to wciąż nie wszystko. Przy “cięższych” tematach powieści Duchy kurhanów mamy też te “lżejsze”. Rodzinną klątwę, która kieruje losami kobiet od setek lat – razem z bohaterkami będziemy oburzali się na tak poważne traktowanie przepowiedni, dochodzili do jej początków i zgłębiali rodzinne tajemnice. Pojawia się także wątek miłosny – mało zaskakujący, ale przestawiony ze smakiem, subtelnie i odpowiednio dla całości historii wyważony.

Duchy kurhanów – wartościowa powieść historyczna 

Całość tej powieści jest napisana w świetnym stylu: lekkim i przystępnym, zaś wszyscy bohaterowie zostali skonstruowani z rozmysłem (świetna postać głównej bohaterki oczywiście wysuwa się na pierwszy plan). Dzięki tak harmonijnemu połączeniu wszystkich elementów powieść Duchy kurhanów to wartościowa pozycja, którą serdecznie polecam!

Książkę możecie zamówić m.in. w tym miejscu.


Wydawca: Wydawnictwo Książnica/ Grupa Publicat S.A. – dziękuję za egzemplarz do recenzji

Kategoria: powieść historyczna

Premiera: 10.08,2022.


Może Cię zainteresować

Najlepsze książki – lipiec 2022. Moje Top 3

Najlepsze książki w Polsce i USA: Książkowa lista przebojów #68

“W sercu wroga” – Magdalena Wala. Pierwsza część cyklu “Między jeziorami”

Rhys Bowen: “Wenecki szkicownik”. Wyjątkowa podróż

Ten post ma jeden komentarz

  1. Grazyna

    Bardzo chciałabym mieć te nowość. Poprzednie 2 tomy zakupione.

Dodaj komentarz