“Druga szansa” – Agnieszka Kulig. Recenzja powieści obyczajowej
Agnieszka Kulig: "Druga szansa"

“Druga szansa” – Agnieszka Kulig. Recenzja powieści obyczajowej

O tym, że stara miłość nie rdzewieje, ale jest wyzwaniem pisze Agnieszka Kulig w swojej najnowszej powieści Druga szansa.

Stara miłość nie rdzewieje

Sławek przez całe liceum podkochiwał się w swojej przyjaciółce, jednak stracił okazję, gdy Olga związała się ze studentem AWF.

Po kilkunastu latach od matury spotykają się ponownie. Tym razem Sławek ma zamiar wykorzystać szansę. Okazuje się, że największym przeciwnikiem będzie przywiązanie Olgi do jej nastoletnich synów.

Druga szansa – bolesne zderzenie z rzeczywistością

Komu wydaje się, że od czasów liceum jest praktycznie tym samym człowiekiem, niech pierwszy rzuci kartą Biedronka. Związek (jeżeli jakiś jest), dzieci (jeżeli są), praca, przyjaciele – to oni kształtują nasze priorytety i podejście do życia, które zmieniają się na przestrzeni lat. 

I właśnie bohaterowie powieści Druga szansa boleśnie się z tym zderzyli. W życiu Olgi wiele się wydarzyło, wskutek czego samotnie wychowuje dwóch nastolatków. Nie jest już tą dziewczyną z liceum, dla której ważni byli przyjaciele, ale matką stawiającą sobie za jedyny cel szczęście dzieci.

Druga szansa – irytująca bohaterka

W powieści Agnieszki Kulig Druga szansa właśnie to jest dla mnie największą wartością i to pozostawia duże pole do refleksji. Czy matka ma prawo do myślenia o sobie i swoim szczęściu? Ile przestrzeni do popełniania błędów dać swoim dzieciom? Olga przez lata zdążyła o sobie zapomnieć stając się męczennicą tylko dla zasady, a jej spaczone podejście do macierzyństwa naprawdę potrafi zirytować. Nie tylko bohaterów, bo myślę, że niejeden czytelnik wielokrotnie pomyśli “weź babo, ile można”.

Dlatego też postawa upartego Sławka nie do końca mnie przekonuje (choć może za mało wiem o romantycznych zapędach warszawskich policjantów), a prowadzący do finału wątek starszego syna Olgi znalazł się tu chyba trochę na siłę. 

Druga szansa – lekka powieść obyczajowa

Niemniej, Druga szansa Agnieszki Kulig to powieść, którą czyta się lekko i z przyjemnością. Jej styl jest bardzo przystępny, akcja nie nudzi – chociaż została oparta w zasadzie tylko na jednym wątku. 

Przy okazji Autorka zabierze też czytelnika na wycieczkę w Bieszczady (uwielbiam!) i spacery po Warszawie, doskonale oddając klimat tych miejsc.


Wydawca: Wydawnictwo Filia – dziękuję za egzemplarz

Kategoria: powieść obyczajowa

Premiera: 5.04.2023.


Może Cię zainteresować:

Najlepsze kryminały i thrillery pierwszego kwartału 2023. Kupisz je taniej na Wielkanocnym Kiermaszu Ebookpoint.pl!

“To nie może się udać” – Abby Jimenez. Bajkowa historia na gorszy czas

“Wybory serca” – Agnieszka Krawczyk. Finał serii “Leśne ustronie”

Dodaj komentarz